W poniedziałek na Wall Street wszystkie trzy główne indeksy giełdowe osiągnęły nowe rekordy. Nastroje inwestorów są znakomite dzięki umowie handlowej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, mimo że brakuje szczegółów m.in. o zakupie produktów rolnych.
Podczas pierwszej sesji tego tygodnia indeks Dow Jones wzrósł o 101 pkt (do 28236), co oznaczało wzrost o 0,4 proc. S&P 500 wspiął się o 23 pkt (do 3191 pkt), czyli o 0,7 proc. , a Nasdaq zyskał 79 pkt lub 0,9 proc., wzrastając do 8814 pkt. W tym samym czasie kontrakt na indeks strachu VIX spadł w stronę 12 pkt, czyli do najniższego poziomu od początku 2018 r. Tak niski poziom kontraktów terminowych na VIX może wskazywać na to, że inwestorzy oczekują bardzo spokojnych sesji na Wall Street, szczególnie S&P 500, którego VIX dotyczy. Spokój i przekonanie o tym, że wzrosty nie są zagrożone, same w sobie mogą stanowić istotne zagrożenie.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że pozycjonowanie na kontraktach terminowych na VIX wskazywało, że nigdy wcześniej inwestorzy nie oczekiwali tak istotnego spadku oczekiwanej zmienności na indeksie S&P 500, na co w skrócie wskazuje indeks VIX. Im ma on niższe wartości, tym strach na rynku jest mniejszy i odwrotnie. Ze zmiennością jest jednak tak, że po okresach niskich wartości, mogą pojawiać się okresy wartości wyższych, zwłaszcza przy tak istotnym wyprzedaniu rynku.
Pod kątem wycen, wartości spółek, wzrostu ich zysków itp. na Wall Street wbrew obiegowej opinii nie mamy bańki spekulacyjnej. Akcje podrożały jedynie nominalnie w USD, ale nie aż tak mocno w wycenach, żeby mówić o bańce. Niemniej jednak krótkoterminowym ryzykiem wydaje się opisane ogromne przekonanie o spokoju i ewentualnej dalszej zwyżce. Jest ono bardzo jednostronne i może mieć wpływ nie tylko na indeksy z USA, ale także i z Europy, np. na niemiecki indeks DAX, który również jest skorelowany z S&P 500.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.