Drugi tydzień grudnia wypełniają istotne wydarzenia po obu stronach Atlantyku. Poznamy publikacje istotnych danych makroekonomicznych, ostatnie w tym roku decyzje kluczowych banków centralnych. W Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne, od których mogą zależeć losy brexitu.
Funt brytyjski od września zyskał do dolara amerykańskiego ok. 10 proc. Stąd wrażenie, że inwestorzy i rynek w pełni dyskontują już zwycięstwo Konserwatystów. Sondaże wciąż wskazują, że partii obecnego premiera Borisa Johnsona uda się zdobyć większość. Jeżeli rzeczywiście 12 grudnia tak zdecydują wyborcy, Johnson powinien w nowym parlamencie przeforsować swoją umowę dotycząca brexitu. Inwestorzy na rynku opcji zakładają podwyższoną zmienność w tym tygodniu, a zwłaszcza w czwartek, w dniu wyborów. Mimo wzrostu kursu GBP/USD na rynku opcji panuje przekonanie, że warto ubezpieczyć się na wypadek niekorzystnego scenariusza dla funta i w rezultacie na opcje put pojawił się większy popyt niż na opcje call.
Również w czwartek o godz. 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Będzie to pierwsze posiedzenie pod kierownictwem Christine Lagarde. Zastąpiła ona na stanowisku szefa EBC Mario Draghiego, którego kadencja dobiegła końca. O ile zmian w polityce monetarnej EBC się nie oczekuje, o tyle ciekawie zapowiada się pierwsza konferencja prasowa Lagarde (godz. 14:30). Uczestnicy rynku liczą, że poznają zdanie nowej szefowej EBC na temat sytuacji gospodarczej strefy euro oraz ewentualnych działań EBC w przyszłości.
Dzień wcześniej amerykańska Rezerwa Federalna ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Zdaniem rynku na 99 proc. przedział dla stopy funduszy federalnych nie zostanie zmieniony i nadal będzie wynosić 1,5-1,75 proc. Dopiero na wrzesień przyszłego roku prawdopodobieństwo dalszego cięcia stóp procentowych rośnie powyżej 50 proc. Stąd też uwaga inwestorów może przesunąć się na projekcje makroekonomiczne, które zostaną opublikowane wraz z decyzją o godz. 20:00, a następnie na konferencję prasową o godz. 20:30.
Wiele wskazuje na to, że ten tydzień może być bardzo interesujący, a na pewno nie zabraknie wydarzeń ze świata polityki i polityki monetarnej, na które warto zwrócić uwagę, gdyż mogą one wpłynąć na zachowanie: euro, dolara amerykańskiego czy funta brytyjskiego.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.