Dolar australijski (AUD) i dolar nowozelandzki (NZD) mogą ponownie przykuwać uwagę inwestorów dzięki ponadprzeciętnej aprecjacji, która rozpoczęła się wczoraj i trwa do dzisiejszego poranka. Z jednej strony może to być zasługą słabości dolara amerykańskiego, a z drugiej strony siły AUD i NZD ze względu na czynniki lokalne.
Tydzień rozpoczęliśmy od publikacji danych z chińskiego przemysłu pod postacią odczytu PMI. Indeks ten wzrósł w listopadzie do poziomu 51,8 pkt, przebijając konsensus rynkowy wynoszący 51,4 pkt. W rezultacie wynik był najlepszy od niemal trzech lat. Jak wynika z publikacji, zdecydowanie wzrosła produkcja i nowe zamówienia, a nowe zamówienia eksportowe odnotowały pierwszy miesięczny wzrost od półtora roku. Tak pozytywne dane z Chin dość jasno mogły przełożyć się na waluty Australii i Nowej Zelandii. Ze względu na położenie tych krajów ich gospodarki są bardzo uzależnione od Chin.
Niemniej jednak najpotężniejszym uderzeniem dla rynku walutowego była wczorajsza publikacja ze Stanów Zjednoczonych. Indeks ISM dla przemysłu spadł do 48,1 pkt, wobec konsensusu na poziomie 49,2 pkt. Odczyt ISM wskazał czwarty z rzędu miesiąc spadku aktywności produkcyjnej przy gwałtownym spadku nowych zamówień i zatrudnienia. Światowy handel pozostaje najważniejszym problemem dla branży – wynika z poniedziałkowych danych.
Tak słaba publikacja mogła być przyczyną, która doprowadziła do silnego spadku wartości dolara amerykańskiego. W ten sposób korzystne dane z Chin i niekorzystne z USA, osłabiając USD, mogły wpłynąć jednokierunkowo na pary walutowe: AUD/USD i NZD/USD. Kurs AUD/USD dotarł do najwyższego poziomu od trzech tygodni, a kurs NZD/USD do poziomów ostatnio obserwowanych na początku sierpnia br. Dolarowi australijskiemu mogło również pomóc dzisiejsze stwierdzenie Banku Rezerw Australii (RBA), który pozostawił główną stopą procentową na niezmienionym poziomie 0,75 proc., mówiąc o tym, że ostatnio zmniejszyło się ryzyko globalne, co z kolei zmniejszyło szanse na cięcie stóp procentowych na początku przyszłego roku.
Wykres dzienny AUD/USD. Źródło: platforma Conotoxia
Z perspektywy wykresu kurs AUD/USD zbliża się do rocznej linii trendu spadkowego. Jeśli zostanie ona przekroczona, to mogą wzrosnąć szanse na trwalszy zwrot w notowaniach tej pary walutowej, zwłaszcza że wcześniej zostało ustanowione bardzo silne wsparcie w rejonie 0,6686.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.