Zmienność nie rozpieszcza inwestorów

29.11.2019 10:44|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Zmienność na rynku walutowym ma z reguły to do siebie, że po okresach wyższych wahań kursów par walutowych przychodzą okresy mniejszych wahań. Rok 2019 r., który zbliża się ku końcowi, jest właśnie takim rokiem, gdzie zmienność zdaje się nie rozpieszczać inwestorów, osiągając często wieloletnie minima.

Brak istotnych rozbieżności w polityce głównych banków centralnych, utrzymywanie stóp procentowych na bardzo niskich poziomach, brak dużych zaskoczeń, to wszystko wydaje się powodować uspokojenie na rynku walutowym, co przekłada się zarówno na niską zmienność zrealizowaną, jak i na niską zmienność oczekiwaną. Z punktu widzenia przedsiębiorstw jest to zjawisko jak najbardziej pozytywne, bo oznacza mniejsze wahania przychodów dla eksporterów oraz, jeśli jakaś firma zabezpieczała kurs walutowy, mniejsze koszty takiego postępowania. Niemniej jednak dla traderów i inwestorów jest to pewnego rodzaju problem, bo przy małej zmienności ciężko znaleźć dobre okazje inwestycyjne.

Zmienność implikowana dla rynku walutowego znajduje się przy wieloletnich minimach. Dla pary AUD/USD miesięczna oczekiwana zmienność wypada blisko najniższego poziomu od 1996 r. Z kolei dla pary USD/JPY miesięczna oczekiwana zmienność spadła do najniższego poziomu od 2014 r. Implikowana miesięczna zmienność może wskazywać na to, że w grudniu kursy głównych walut mogą poruszać się w wąskich przedziałach. Tym samym inwestorzy nie oczekują obecnie, że ostatnie w tym roku posiedzenie Fed czy wojna handlowa doprowadzą do istotnego wzrostu zmian kursów walut.

vol
Indeks zmienność dla Euro. Źródło: cboe

Również zmienność dla głównej pary walutowej wyznaczyła nowe minima. Według danych giełdy Cboe oczekiwana 30-dniowa zmienność dla euro spadła poniżej minimum z 2014 r. i tym samym jest najniższa od co najmniej dekady.

Komu oprócz przedsiębiorców może sprzyjać niska zmienność? Może ona zachęcać inwestorów do stosowania carry trade, czyli kupna waluty wyżej oprocentowanej za niżej oprocentowaną. Obecne różnice w stopach procentowych są jednak na tyle małe, że inwestorom detalicznym trudniej skorzystać z carry trade. Inwestorzy instytucjonalni przy utrzymywaniu się tak niskiej zmienności mogą wszakże tworzyć na tego typu parach walutowych nie tyle zmienne, ile bardziej systematyczne trendy.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 lis 2019 10:40

Jest tak spokojnie, że aż strach – ogromne wyprzedanie VIX futures

27 lis 2019 10:43

Następne luzowanie ilościowe (QE) w Australii?

26 lis 2019 10:03

Dolar porzucany przez inwestorów

25 lis 2019 11:22

Kluczowe wydarzenia tygodnia (25.11-01.12.2019)

22 lis 2019 10:01

Najmniej chętnych do kupna dolara od lipca

21 lis 2019 11:09

FOMC i negocjacje handlowe bez większego wpływu na rynek

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.