Wczoraj poznaliśmy protokół ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Bank centralny USA zdecydował wtedy o trzeciej obniżce przedziału dla stopy funduszy federalnych z obawy o spadającą presję inflacyjną i spowolnienie gospodarcze.
Jakie wnioski można wyciągnąć z protokołu po październikowym posiedzeniu? Członkowie FOMC uważają, że obecna stopa funduszy federalnych w wysokości 1,5-1,75 proc. jest i pozostanie odpowiednia, dopóki napływające informacje nie spowodują ponownej oceny perspektyw gospodarczych. To z kolei zdaje się sugerować zarówno brak dalszych obniżek stóp procentowych w najbliższej przyszłości, jak i brak podwyżek. Obecny poziom stóp procentowych, relatywnie niski w relacji do historycznej średniej (powyżej 5,5 proc.), może być utrzymywany przez dłuższy czas.
Jakie to może mieć konsekwencje? Obligacje skarbowe mogą utrzymywać oprocentowanie na relatywnie bardzo niskim poziomie w porównaniu do innych klas aktywów. Taka polityka monetarna może poniekąd zmuszać do lokowania kapitału w bardziej ryzykowne aktywa, czyli np. w akcje. Jeśli do tego dodamy możliwość podpisania wstępnego porozumienia USA i Chin, to optymizm wśród inwestorów mógłby być jeszcze większy.
Dziś w Pekinie główny negocjator Chin w sprawie umowy handlowej optymistycznie zapowiedział, że jego kraj osiągnie porozumienie z USA w sprawie pierwszej umowy handlowej. Jednak w ostatnim czasie optymizm dotyczący porozumienia psuje to, co dzieje się w Hongkongu. Bezpieczne aktywa zyskały wcześniej w obawie, że chińsko-amerykańskie napięcia mogą eskalować, ponieważ prezydent USA Donald Trump miał podpisać projekt ustawy wspierający protestujących w Hongkongu pomimo ostrzeżeń odwetowych ze strony Chin. Zatem do wątku relacji USA i Chin dopisano nowy rozdział.
Niemniej jednak na rynku walutowy panuje obecnie względny spokój, ale być może jest to tylko cisza przed burzą...
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.