Najmniej chętnych do kupna dolara od lipca

22.11.2019 10:01|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dolar amerykański zyskiwał na wartości systematycznie od 2018 r. Wzmożony popyt na USD zdawały się powodować podwyżki stóp procentowych przez Fed oraz powrót do bezpiecznych aktywów w obliczu spowolnienia gospodarczego.

Kontrakt terminowy na indeks dolara amerykańskiego zyskał w niecałe dwa lata ponad 12 proc. W rezultacie dolar stał się najmocniejszy od 2017 r., co z kolei nie spodobało się Donaldowi Trumpowi, gdyż w jego mniemaniu pozostałe banki centralne robiły wszystko, aby osłabić swoje waluty, celem zwiększenia konkurencyjności gospodarek na arenie międzynarodowej. Tylko nie USA i Fed nie szły tą drogą.

Niemniej jednak światowe spowolnienie gospodarcze wraz z symptomami spowolnienia także i w przemyśle USA poniekąd zmusiły Rezerwę Federalną do cięcia stóp procentowych, jak to określono, na wszelki wypadek. I tak też w USA przedział dla stopy funduszy federalnych został obniżony już w tym roku trzykrotnie, łącznie o 75 punktów bazowych. Mimo to amerykańska walut nie osłabiła się w sposób znaczący. Możliwe jednak, że jest to tylko kwestia czasu.

Inwestorzy na kontrakcie terminowym na USD mimo jego ostatniego odbicia zredukowali pozycje długie do najniższego poziomu od lipca. Skala redukcji wydaje się znaczącą, ponieważ pozycje długie spadły z 52 tys. kontraktów na początku października do 34 tys. w połowie listopada – wynika z danych komisji CFTC i raportu COT.

usd
Kontrakt na indeks dolara amerykańskiego i pozycje długie netto. Źródło: tradingster.com

Można zatem spróbować wyciągnąć z tego następujący wniosek, że kto miał kupić dolara, już to zrobił. I teraz przy nadal wysokiej cenie może go sprzedawać, realizując potencjalne zyski. Tym samym inwestorzy trzymający wcześniej USD mogą już nie wierzyć w kontynuację dwuletniego trendu.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 lis 2019 11:09

FOMC i negocjacje handlowe bez większego wpływu na rynek

20 lis 2019 10:08

Złoty koryguje ostatnią falę aprecjacji

19 lis 2019 10:20

RBA rozważał cięcie stóp procentowych – stabilizacja AUD

18 lis 2019 9:59

Kluczowe wydarzenia tygodnia (18-24 listopada)

15 lis 2019 9:52

Kolejne rekordy na Wall Street – dlaczego hossa w USA jest tak wyjątkowa?

14 lis 2019 10:33

Kurs AUD/USD spadł do czterotygodniowego minimum

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.