Największe spadki na amerykańskiej giełdzie od września

04.12.2019 10:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Jeszcze pod koniec listopada wspominaliśmy o tym, że na amerykańskim rynku akcji panuje przekonanie o spokojnych dalszych wzrostach, wskazując jednocześnie na to, że takie nastawienie inwestorów może prowadzić do niepokoju. Ostatnie dwie sesje za oceanem mogły pokazać, jak szybko szeroki optymizm może przerodzić się w nagły wzrost strachu i lęku wśród giełdowych byków.

Do obserwowanych w tym tygodniu spadków głównych indeksów giełdowych w USA mogły przyczynić się słabsze dane, które napłynęły z sektora przemysłowego w postaci ISM oraz możliwość eskalacji wojny handlowej już nie tylko z Chinami, ale również z innymi krajami. To właśnie wzrost globalnych napięć miał popsuć nastroje bykom ku uciesze niedźwiedzi.

We wtorek prezydent Donald Trump ostrzegł Chiny, że wojna handlowa może toczyć się dalej i dłużej niż tylko do wyborów w 2020 r. Wypowiedź sekretarza handlu Wilbura Rossa nie pozostawiła wątpliwości w sprawie kolejnych ceł. – Taryfy zaczną obowiązywać 15 grudnia i będą kontynuowane, chyba że będzie umowa – powiedział Ross. Wiadomości te pojawiły się zaledwie dzień po tym, jak USA zaproponowały taryfy na towary z Francji, takie jak ser i szampan. Stany Zjednoczone zagroziły również, że nałożą cła na stal z Argentyny i Brazylii, budząc obawy o eskalację wojny handlowej.

Na uwagę inwestorów zasługuje też to, co działo się w drugiej połowie listopada z pozycjonowaniem na kontraktach terminowych na tzw. indeks strachu VIX, o którym pisaliśmy pod koniec listopada. Inwestorzy spekulacyjnie nastawieni do rynku jeszcze bardziej powiększyli swoje oczekiwania co do spadku zmienności. Pozycje długie netto spadły tym samym do rekordowo niskiego poziomu. Takie nastawienie grozi tzw. short squeezem, czyli szybkim zamykaniem pozycji krótkich, co może wiązać się wzrostem kontraktów na VIX, a to może oznaczać potencjalne spadki na rynku akcji.

vix
Pozycje długie netto na VIX futures. Źródło: tradingster.com

Tym samym instrumenty takie jak US500, US30 czy US100 (CFD odpowiednio na indeks S&P 500, DJIA i Nasdaq 100) mogą być bacznie obserwowane na platformie Conotoxia, gdyż te mogą podlegać większej zmienności, zwłaszcza gdy sprzedający kontrakty terminowe na VIX skapitulują.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 gru 2019 9:56

Waluty z antypodów w natarciu. USD traci na wartości

2 gru 2019 10:47

Kluczowe wydarzenia tygodnia (2-8.12.2019)

29 lis 2019 10:44

Zmienność nie rozpieszcza inwestorów

28 lis 2019 10:40

Jest tak spokojnie, że aż strach – ogromne wyprzedanie VIX futures

27 lis 2019 10:43

Następne luzowanie ilościowe (QE) w Australii?

26 lis 2019 10:03

Dolar porzucany przez inwestorów

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.