Indeksy giełdowe mają problemy z pokonaniem ostatnio ustanowionych szczytów. Chodzi tu nie tylko o amerykańskie: S&P 500, Dow Jones Industrial Average oraz Nasdaq 100, ale także o niemiecki DAX.
Sytuacja jest na tyle ciekawa, że warto do analizy włączyć również kontrakty na indeks strachu VIX, o którym pisaliśmy niedawno w komentarzach.
Spoglądając technicznie na trzy główne amerykańskie indeksy, nie sposób nie dostrzec jednej z możliwych formacji technicznych, które mogą przyczynić się nie tyle do odwrócenia trendu, ile do wystąpienia większej korekty. Mowa tu o strukturze przypominającej formację głowy z ramionami.
CFD na indeks Nasdaq 100 (US100 na platformie Conotoxia)
Przykładem może być wykres dzienny CFD na indeks Nasdaq 100, gdzie notowania mogły zakończyć rysowanie potencjalnego lewego ramienia oraz głowy, a na początku tygodnia także i prawego ramienia. Aktualny spadek, jeśli ostatni szczyt nie zostanie wkrótce pokonany, może sygnalizować chęć wyrysowania większej korekty. Takie założenia może zostać potwierdzone przez pokonanie linii trendu wzrostowego oraz zejście poniżej 8226 pkt. Wtedy też droga w stronę 8168 pkt mogłaby zostać otwarta. W skrajnym scenariuszu kluczowym wsparciem pozostają okolice 7975 pkt.
Sytuacja wygląda podobnie również w pozostałych indeksach, które mają problemy z pokonaniem ostatnich szczytów. Inwestorzy mogą obecnie obawiać się kolejnego terminu wprowadzenia ceł, który wypada 15 grudnia. Strona chińska uspokaja jednak, mówiąc, że chce zawrzeć umowę tak szybko, jak to tylko możliwe.
W konsekwencji wzrósł kontrakt na indeks VIX, który jest tzw. indeksem strachu. Im jego wyższa wartość, tym większa oczekiwana zmienność w ciągu 30 dni na indeksie S&P 500. Z kolei im większa oczekiwana zmienność, tym mniejsza chęć do inwestycji w akcje i możliwe spadki indeksu. Warto dodać, że w listopadzie pozycje długie netto na kontraktach na VIX wyznaczyły historyczne minimum. Może to rodzić obawy o duży short squeeze i tym samym wzrost zmienności, co może przełożyć się na spadek indeksów. M.in. z tego powodu warto obserwować instrumenty US500, US100 czy US30, bo zmienność na nich może dopiero zagościć.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.