Kluczowe wydarzenia tygodnia (16-22.12.2019)

16.12.2019 12:11|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Publikacje ważnych danych makroekonomicznych, decyzje banków centralnych Anglii, Szwecji, Norwegii i Japonii – oto wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę w tygodniu 16-22 grudnia.

Miniony tydzień przyniósł dwie bardzo pozytywne dla inwestorów informacje: zwycięstwo Partii Konserwatywnej w Wielkiej Brytanii oraz porozumienie handlowe między Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Dwa bardzo duże potencjalne czynniki ryzyka dla rynków zostały zatem wyeliminowane. Stąd też w końcówce roku inwestorzy mogą ponownie skupić się na publikacjach danych makroekonomicznych, których w tym tygodniu nie zabraknie. W piątek, 20 grudnia o godz. 14:30 w USA zostanie opublikowany finalny szacunek wzrostu PKB w trzecim kwartale, a prognozy rynkowe wskazują na wzrost o 2,1 proc. w porównaniu do 2,0 proc. z poprzedniego okresu. Wzrost ma być zwiększony przez konsumpcję gospodarstw domowych, wydatki rządowe i prywatne zapasy. Tego samego dnia o godz. 16:00 zostanie opublikowany raport na temat dochodów i wydatków Amerykanów, w tym miary inflacji PCE, które są istotne dla Fed.

W czwartek, 19 grudnia decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Anglii, który będzie miał okazję ustosunkować się do sytuacji po wyborach oraz do długoterminowego spojrzenia na stopy procentowe. Rynek oczekuje, że Bank pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ale może zmienić się rozkład głosów w Komitecie ds. Polityki Monetarnej. Na poprzednim posiedzeniu 2 osoby głosowały za obniżeniem stóp procentowych przy 7 głosach za brakiem zmian. Możliwe, że wiążąca się z wygraną konserwatystów mniejsza niepewność co do brexitu zmieni ten stosunek głosów.

W czwartek poznamy również decyzje: Banku Japonii, Banku Szwecji oraz Banku Norwegii. Zatem pod kątem stóp procentowych może być to wyjątkowy dzień, w którym szczególną uwagę warto zwrócić na szwedzki Riksbank. Otóż ten bank centralny może pożegnać się już z ujemnymi stopami procentowymi, ponieważ oczekuje się, że główna stopa procentowa zostanie podniesiona z -0,25 proc. do 0,00 proc. W Szwecji ujemne stopy procentowe wprowadzono w lutym 2015 r.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 gru 2019 10:59

Ogromny wzrost wartości funta po miażdżącej wygranej Konserwatystów

12 gru 2019 10:37

Dolar zdecydowanie słabszy po decyzji Fed. Ogromna zmienność GBP

11 gru 2019 11:21

Ostatnia decyzja Fed w tym roku

10 gru 2019 11:52

Indeksy giełdowe szykują się na wzrost zmienności?

9 gru 2019 10:48

Kluczowe wydarzenia tygodnia (9-15.12.2019)

6 gru 2019 10:13

Rynek czeka na oświadczenie OPEC – ropa najdroższa od września

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.