Amerykańska waluta osłabiła się wczoraj wieczorem w relacji do pozostałych głównych walut świata. Nastąpiło to po tym, gdy Rezerwa Federalna pozostawiła przedział dla stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie i przedstawiła najnowsze projekcje makroekonomiczne.
Dolar stracił na wartości już trzeci dzień z rzędu. Decyzja Fed, projekcje i wystąpienie przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella były postrzegane przez inwestorów jako gołębie. Bank centralny pozostawił przedział dla stopy funduszy federalnych na poziomie 1,5-1,75 proc. Powell stanowczo zasugerował, że stopy procentowe w USA nie zmienią się w najbliższym czasie. Powtórzył, że obecne stanowisko Fed będzie wspierać wzrost gospodarczy, zatrudnienie i prawdopodobnie pozostanie odpowiednie w najbliższym czasie. Inwestorzy kontraktów futures na stopy procentowe w pełni wycenili cięcie o ćwierć punktu procentowego do pierwszej połowy 2021 r. Zdaniem rynku mamy zatem pauzę, ale w cyklu obniżek stóp procentowych.
Projekcje makroekonomiczne Fed. Źródło: federalreserve.gov
Z projekcji makroekonomicznych możemy wyczytać, że Fed przede wszystkim obniżył oczekiwania odnośnie do stóp procentowych na lata 2021-2022 odpowiednio z 2,1 do 1,9 oraz 2,4 do 2,1 proc. Fed oczekuje dalszej poprawy na rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia w 2020 r. ma spaść do 3,5 proc. Poprawiono również ten wskaźnik na 2021 i 2022 r. odpowiednio z 3,8 do 3,6 oraz 3,9 do 3,7 proc. Pozostałe wskaźniki makroekonomiczne nie uległy zmianie. Inflacja ma pozostawać w rejonie 2 proc., a z kolei dynamika wzrostu gospodarczego ma maleć z 2,2 proc. w 2019 r. do 1,8 w 2022 r.
Reakcja dolara może pokazywać, że okres silnej amerykańskiej waluty może być za nami i rok 2019 może zakończyć okres panowania dolara. Niemniej jednak wiele będzie zależeć od podejścia Europejskiego Banku Centralnego do polityki monetarnej, co będziemy mieli okazję poznać już dziś o godz. 13:45 oraz 14:30.
To, co dzieje się na rynku opcji walutowych w postaci oczekiwanej zmienności, może świadczyć o wadze dzisiejszej decyzji. Jednodniowa zmienność dla EUR/USD wzrosła dziś do czwartego z najwyższych poziomów podczas decyzji EBC w tym roku, mimo że prawdopodobnie decydenci pozostawiają stopy procentowe i zakupy aktywów bez zmian. Oczekiwana zmienność wzrosła do 13,29 proc., czyli blisko trzymiesięcznego maksimum. W przeliczeniu rynek może oczekiwać wahań kursu EUR/USD na poziomie 60 pipsów. Należy jednak pamiętać, że na te obliczenia mają również wpływ wybory w Wielkiej Brytanii i ich wstępny rezultat. Dziś również poznamy zaktualizowane prognozy EBC, w tym pierwsze na 2022 r. oraz pierwszy od 16 lat przegląd strategii EBC.
Tymczasem zmienność dla funta brytyjskiego ogromnie wzrosła w związku z dzisiejszymi wyborami. Jest to najwyższa wartość od lutego 2017 r., sięga oczekiwanych potencjalnych wahań rzędu 275 pipsów na parze GBP/USD. Mimo ostatnich wzrostów kursu GBP/USD inwestorzy na rynku opcji wydają się zabezpieczać przed ewentualnym osłabieniem funta. Wybory zakończą się dziś o godz. 23:00 czasu polskiego.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.