Wzrost cen ropy naftowej na światowych rynkach może prowadzić do ustanowienia trzeciego tygodnia zwyżki z rzędu. Jest to obecnie najlepsza seria tygodniowych wzrostów od marca 2019 r., a cena ropy WTI osiągnęła najwyższy poziom od września 2019 r., przekraczając 61 USD za baryłkę.
Jedną z głównych przyczyn optymizmu na rynku ropy wydaje się zbliżające się podpisanie pierwszej fazy umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, co może nastąpić już w styczniu. Amerykanie i Chińczycy są skłonni do wspólnych ustępstw, aby zażegnać konflikt handlowy, co z kolei może przełożyć się na ożywienie w światowej gospodarce i tym samym podnieść popyt na ropę. Ceny ropy może też wspierać grudniowe postanowienie krajów OPEC dotyczące dalszego cięcia produkcji. Jeśli ceny ropy utrzymają obecne wzrosty, to dla tego rynku może być to najlepszy grudzień od 2002 r.
Dla notowań czarnego złota kluczowe są dwa czynniki. Pierwszym z nich jest polityka krajów OPEC i OPEC+, która – jak się wydaje – niezmiennie dąży do ograniczenia produkcji, co ma zmniejszyć podaży i zwiększyć ceny. Podwyżek bardzo potrzebują rządy krajów OPEC, aby zrównoważyć swoje budżety. Na tym zyskują Stany Zjednoczone, które dzięki ropie z łupków są w stanie zwiększać udział w rynku. Przy wyższych cenach surowca na rynku Amerykanom dodatkowo opłaca się bardziej inwestować w kolejne wydobycie. Stąd Stany Zjednoczone mogą zacząć wkrótce na stałe rozdawać karty na światowym rynku ropy.
Drugim zaś kluczowym czynnikiem dla notowań ropy mogą być postępy w rozwiązaniu wojny handlowej. Im będą to większe i bardziej znaczące ustępstwa, tym ropa naftowa może drożeć. Jeśli jednak w pewnym momencie doszłoby do jakichkolwiek zgrzytów na linii USA i Chiny, wtedy niedźwiedzie na rynku ropy mogą przejąć kontrolę.
Z punktu widzenia istotnych poziomów cenowych dla ropy WTI obecnie warto zwrócić uwagę na rejon 64 USD, gdzie w przeszłości znajdował się istotny poziom wsparcia (czerwiec, sierpień 2018 r.) oraz oporu (kwiecień 2019 r.). Poziom ten może stanowić barierę dla ewentualnych dalszych wzrostów cen.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.