Rozpoczyna się okres świąteczno-noworoczny, który z reguły przynosi obniżoną płynność na rynku walutowym i dni bez handlu na giełdach akcji. Niemniej w historii zdarzały się przypadki, gdzie ze względu na niską płynność pojawiała się relatywnie duża zmienność. Jednak w tym roku wydaje się, że może to być bardzo spokojny okres.
Kalendarz makroekonomiczny na nadchodzący tydzień jest dość lekki. Inwestorzy nie będą oczekiwać na żadne kluczowe wiadomości i dane, co wraz ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia może prowadzić do istotnego spadku aktywności na wielu klasach aktywów. Warto dodać, że niemiecki rynek akcji będzie zamknięty w dniach 24-26 grudnia. Z kolei skrócona sesja w Wigilię Bożego Narodzenia będzie mieć miejsce na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. 26 grudnia będzie również zamkniętych wiele rynków.
Niemniej warto pamiętać, że rynek walutowy funkcjonuje prawie bez przerwy (obrót nie odbywa się 25 grudnia i 1 stycznia), ale handel może przebiegać o wiele bardziej spokojnie. Na spokój ten wskazują również inwestorzy na rynku opcji walutowych. Wskaźnik dla globalnej zmienności na rynku walut pozostaje blisko najniższego poziomu od ponad pięciu lat wraz ze spadkiem obrotów w miarę zbliżania się końca roku.
JPMorgan Global FX Volatility Indeks spadł w piątek do poziomu 5,56 proc., co jest najniższą wartością od lipca 2014 r. Indeks spadł w grudniu trzeci miesiąc z rzędu. NZD, AUD i CAD charakteryzują się najniższą miesięczną zmiennością implikowaną wśród walut G-10, mierzoną odchyleniami od średniej rocznej — wynika z danych Bloomberga. Niska oczekiwana zmienność i jej spadek to tendencja, która dominowała na rynkach w 2019 r. — zdaje się, że ze względu na globalny spadek stóp procentowych i zmniejszanie się różnic w oprocentowaniu między poszczególnymi walutami. Zmienność podnosiły z reguły tylko takie bezprecedensowe wydarzenia jak te związane z brexitem czy z wojną handlową. Wydaje się, że rok 2020 może stanowić kontynuację tych wątków.
Tymczasem nie pozostaje nam nic innego, jak w tym spokojnym okresie dla rynków również państwu życzyć spokoju. Zdrowych, radosnych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!
Uprzejmie informujemy, że kolejny komentarz pojawi się 13 stycznia.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
65 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.