W tym tygodniu poznamy decyzje czterech banków centralnych w sprawie stóp procentowych. W komunikatach powinny pojawić się oczekiwania odnośnie do dalszych kroków co do stóp procentowych. Inwestorzy czekają na decyzję Europejskiego Banku Centralnego oraz banków: Japonii, Kanady i Norwegii.
Pierwsze w tym roku posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego może nie przynieść żadnych istotnych informacji dla rynków i tym samym może mieć bardzo umiarkowany wpływ na kurs pary EUR/USD. Podczas tego spotkania nie będzie publikacji nowych prognoz gospodarczych EBC, a także nie oczekuje się żadnych zmian w stopach procentowych czy wartości programu QE. Stopa depozytów ma pozostać na niezmienionym poziomie minus 0,5 proc., stopa refinansowa na poziomie 0,0 proc., a skup aktywów ma wciąż wynosić 20 mld EUR miesięcznie. Decyzja Europejskiego Banku Centralnego zapadnie w czwartek 23 stycznia o godz. 13:45. Z kolei o godz. 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa po posiedzeniu EBC z Christine Lagarde na czele.
We wtorek, 21 stycznia swoją decyzję w sprawie polityki monetarnej ogłosi Bank Japonii. Wydaje się, że i tutaj może nie dojść do zmian, co wciąż ma wspierać inflację i wzrost gospodarczy w Japonii. Ten dodatkowo może być wsparty przez działania rządu, który w ostatnim miesiącu ogłosił wydatki fiskalna na kwotę 120 mld dolarów. Zdaje się zatem, że przy dobrym sentymencie na rynkach jen z perspektywy monetarnej i fiskalnej może nie mieć argumentów do umocnienia. Para USD/JPY dotarła do najwyższego poziomu od maja 2019 r., zbliżając się do linii trendu rozpoczynającej się od grudnia 2016 r.
W środę, 22 stycznia o godz. 16:00 poznamy decyzję Banku Kanady, który jest w dość komfortowej sytuacji, ponieważ inflacja w Kanadzie utrzymuje się w celu inflacyjnym. Niemniej jednak warto pamiętać o serii obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, na które również może zwrócić uwagę BoC. Istotne mogą być również wypowiedzi na temat perspektyw gospodarczych, gdyż ich pogorszenie mogłoby w kolejnych miesiącach zwiększyć presję na cięcie stóp procentowych w Kanadzie i tym samym mogłoby również wpływać na potencjalne osłabienie dolara kanadyjskiego.
Bank Norwegii podejmie decyzję w czwartek, 23 stycznia o godz. 10:00. Po zatrzymaniu wyprzedaży korony norweskiej przez serię podwyżek stóp procentowych od końca 2018 r. z 0,5 proc. do 1,5 proc. Norges Bank raczej nie zmieni obecnie podejścia do polityki monetarnej. Może to wynikać z ostatniego oświadczenia przewodniczącego NB „inflacja jest zbliżona do celu, a wykorzystanie mocy produkcyjnych jest nieco powyżej normalnego poziomu. Deprecjacja korony prawdopodobnie podniesie nieco inflację, podczas gdy wydaje się, że wzrost płac pozostanie umiarkowany. Wzrost w gospodarce kontynentalnej zwalnia. Stopa procentowa zbliżona do obecnego poziomu powoduje, że inflacja pozostanie zbliżona do celu inflacyjnego, a wykorzystanie mocy produkcyjnych spadnie do normalnego poziomu”.
Podsumowując, mimo czterech posiedzeń banków centralnych rynek nie wycenia większej zmienności z racji braku oczekiwań co do zmian w stopach procentowych obecnie i w najbliższej przewidywalnej przyszłości. Pod tym kątem najciekawiej wygląda funt brytyjski, gdzie oczekiwana zmienność wydaje się największą w oczekiwaniu na kolejne dane makroekonomiczne i decyzję Banku Anglii 30 stycznia.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.