Czy Bank Anglii zaskoczy inwestorów?

30.01.2020 11:33|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś (30 stycznia) o godz. 13:00 zostanie opublikowana decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Rynkowy konsensus, który pojawia się w kalendarzach makroekonomicznych, wskazuje na brak zmian stóp procentowych. Jakie jednak są inne wskazania i szanse na cięcie, czego oczekują od BoE inwestorzy?

Dzisiejsza decyzja będzie ostatnią pod przewodnictwem Marka Carneya, który był pierwszym obcokrajowcem na stanowisku gubernatora BoE. Urodził się w Kanadzie i w latach 2008-2013 był prezesem Banku Kanady. W 2013 r. został szefem Banku Anglii. Jego następcą będzie Andrew Bailey, obecny dyrektor Financial Conduct Authority.

Będzie to prawdopodobnie jedno z ciekawszych posiedzeń Banku Anglii, który przez bardzo długi czas miał związane ręce ze względu na oczekiwanie rozwiązania negocjacji w sprawie brexitu. Rynek stopy procentowej z 50-procentowym prawdopodobieństwem szacuje, że BoE może obciąć główną stopę procentową o 25 punktów bazowych. Zatem zdaje się to być o wiele wyższa wycena niż ta, którą pokazuje konsensus rynkowy w kalendarzach makroekonomicznych. Rynek opcji walutowych szacuje, że zmienność na parze GBP/USD może wynieść dziś ok. 85 pipsów. Również według wyceny z rynku opcji wynika, że inwestorzy widzą duże szanse na pozostanie kursu GBP/USD w przedziale 1,2913-1,3284. Podsumowując, jeśli Bank Anglii zdecyduje się na cięcie stóp procentowych, może to być potencjalnie większe zaskoczenie dla rynku niż pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie i jedynie przesunięcie rozkładu głosów wewnątrz MCP. Decyzja zostanie opublikowana o godz. 13:00.

Poza spojrzeniem na to, co będzie działo się dziś w Londynie, oczy inwestorów mogą być również zwrócone w stronę Genewy. To właśnie tam zbierze się dziś Komitet ds. Nagłych Wypadków Światowej Organizacji Zdrowia, aby rozważyć wydanie globalnego alarmu w związku z rosnącą liczbą zgonów i zakażeń koronawirusem. To może mieć wpływ na nastroje inwestorów na rynku akcji czy ropy naftowej, gdzie ponownie zapanował strach. Coraz więcej korporacji zamyka swoje placówki, fabryki, sklepy w Chinach oraz ewakuuje personel i pracowników. To z kolei może istotnie przełożyć się z czasem na wyniki tychże spółek. Oprócz tragicznych wydarzeń dla ludności mogą pojawić się poważne konsekwencje gospodarcze, a już teraz szacuje się, że dynamika PKB Chin w najgorszym przypadku może spaść nawet o 1 pkt proc.

Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca, co także widoczne jest w dzisiejszych notowaniach kontraktów terminowych na indeksy giełdowe od Azji przez Europę po Stany Zjednoczone. Dodatkowo potencjalny wpływ na gospodarkę poruszył także wczoraj szef Fed Jerome Powell, po którego wypowiedziach prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych w tym roku w USA wzrosło z 76 do 86 proc.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 Jan 2020 11:18

Kontynuacja odbicia na rynkach i oczekiwanie na Fed

28 Jan 2020 10:28

Uspokojenie po panice na rynkach

27 Jan 2020 10:50

Kluczowe wydarzenie tygodnia (27.01-2.02.2020)

24 Jan 2020 11:27

Padł kolejny rekord na giełdzie w Stanach Zjednoczonych

23 Jan 2020 10:06

Waluty surowcowe AUD i CAD liderami zmienności

22 Jan 2020 9:58

Kontrakty terminowe na rekordowo wysokich poziomach

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.