Światowa Organizacja Zdrowia zwołała wczoraj posiedzenie Komitetu ds. Nagłych Wypadków, który miał na nowo zweryfikować podejście Organizacji do rozprzestrzeniającego się po świecie koronawirusa, wraz ze wzrostem zachorowań w Chinach. Światowa Organizacja zdrowia wydała oświadczenie, które ponownie uspokoiło inwestorów, co mogliśmy obserwować m.in. pod koniec sesji w Stanach Zjednoczonych.
WHO uznała, że w konsekwencji obecnych wydarzeń należy ogłosić stan globalnego zagrożenia zdrowia publicznego. Stan ten Organizacja może wprowadzać od 2005 r. i od tego czasu zrobiła to już pięciokrotnie w 2009, 2013, 2014, 2016 i 2019 r. Teraz mamy szósty przypadek stanu zagrożenia. Niemniej jednak Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że nie popiera ograniczeń podróży oraz handlu wprowadzonych przez niektóre kraje. To z kolei mogło potencjalnie wpłynąć na odbicie notowań na Wall Street pod koniec sesji.
Z podobnych powodów mogła podrożeć również baryłka ropy. Odbicie ceny baryłki ropy WTI od wczorajszego minimum wyniosło ponad 3 proc. Co więcej, Arabia Saudyjska miała rozpocząć rozmowy na temat przeniesienia najbliższego spotkania OPEC i OPEC + z marca, kiedy był pierwotny termin, na początek lutego. Powodem zmiany ma być niedawny, bardzo silny spadek cen ropy. Jak dotąd jednak nie podjęto ostatecznej decyzji w sprawie nowej daty spotkania. Przypomnijmy, że w zaledwie trzy tygodnie cena ropy spadła o ponad 20 proc.
Na rynku walutowym dziś o poranku nie obserwujemy większych zmian. Handel przebiega bardzo spokojnie wraz z końcem miesiąca. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że styczeń 2020 r. potencjalnie może być najlepszym miesiącem dla dolara amerykańskiego od lipca 2019 r. Za siłą dolara w ostatnim czasie mogą stać najpierw napięcia z Iranem, a teraz strach przed koronawirusem. Tymczasem po stronie najsłabszych walut stycznia może potencjalnie znaleźć się dolar australijski i nowozelandzki. Dla AUD może to być najgorszy miesiąc od maja 2016 r., a dla NZD od ponad dwóch lat.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.