WHO poprawia nastroje na rynkach

31.01.2020 09:40|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Światowa Organizacja Zdrowia zwołała wczoraj posiedzenie Komitetu ds. Nagłych Wypadków, który miał na nowo zweryfikować podejście Organizacji do rozprzestrzeniającego się po świecie koronawirusa, wraz ze wzrostem zachorowań w Chinach. Światowa Organizacja zdrowia wydała oświadczenie, które ponownie uspokoiło inwestorów, co mogliśmy obserwować m.in. pod koniec sesji w Stanach Zjednoczonych.

WHO uznała, że w konsekwencji obecnych wydarzeń należy ogłosić stan globalnego zagrożenia zdrowia publicznego. Stan ten Organizacja może wprowadzać od 2005 r. i od tego czasu zrobiła to już pięciokrotnie w 2009, 2013, 2014, 2016 i 2019 r. Teraz mamy szósty przypadek stanu zagrożenia. Niemniej jednak Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że nie popiera ograniczeń podróży oraz handlu wprowadzonych przez niektóre kraje. To z kolei mogło potencjalnie wpłynąć na odbicie notowań na Wall Street pod koniec sesji.

Z podobnych powodów mogła podrożeć również baryłka ropy. Odbicie ceny baryłki ropy WTI od wczorajszego minimum wyniosło ponad 3 proc. Co więcej, Arabia Saudyjska miała rozpocząć rozmowy na temat przeniesienia najbliższego spotkania OPEC i OPEC + z marca, kiedy był pierwotny termin, na początek lutego. Powodem zmiany ma być niedawny, bardzo silny spadek cen ropy. Jak dotąd jednak nie podjęto ostatecznej decyzji w sprawie nowej daty spotkania. Przypomnijmy, że w zaledwie trzy tygodnie cena ropy spadła o ponad 20 proc.

Na rynku walutowym dziś o poranku nie obserwujemy większych zmian. Handel przebiega bardzo spokojnie wraz z końcem miesiąca. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że styczeń 2020 r. potencjalnie może być najlepszym miesiącem dla dolara amerykańskiego od lipca 2019 r. Za siłą dolara w ostatnim czasie mogą stać najpierw napięcia z Iranem, a teraz strach przed koronawirusem. Tymczasem po stronie najsłabszych walut stycznia może potencjalnie znaleźć się dolar australijski i nowozelandzki. Dla AUD może to być najgorszy miesiąc od maja 2016 r., a dla NZD od ponad dwóch lat.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

30 sty 2020 11:33

Czy Bank Anglii zaskoczy inwestorów?

29 sty 2020 11:18

Kontynuacja odbicia na rynkach i oczekiwanie na Fed

28 sty 2020 10:28

Uspokojenie po panice na rynkach

27 sty 2020 10:50

Kluczowe wydarzenie tygodnia (27.01-2.02.2020)

24 sty 2020 11:27

Padł kolejny rekord na giełdzie w Stanach Zjednoczonych

23 sty 2020 10:06

Waluty surowcowe AUD i CAD liderami zmienności

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.