Kluczowe wydarzenia tygodnia (3-9.02.2020)

03.02.2020 11:18|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Otwarcie rynku w Chinach po przerwie związanej z chińskim Nowym Rokiem, która została przedłużona, aby zapobiec szybszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, doprowadziło do ogromnego tąpnięcia zarówno wśród indeksów giełdowych, jak i na kontraktach na surowce notowane w Chinach. Ludowy Bank Chin, spodziewając się tego, postanowił działać – zwiększył płynność oraz ściął oprocentowanie.

W tym tygodniu notowania mogą kształtować informacje o postępach w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa oraz wpływ obecnej sytuacji na spowolnienie wzrostu gospodarczego, łańcuch dostaw dla firmy czy zyski przedsiębiorstw. Początek lutego to także okres, gdzie zaczną pojawiać się dane makroekonomiczne, które mogą ukazać skalę wpływu epidemii na gospodarkę. Istotne jest także to, czy korporacje zdecydują się na przedłużenie zamknięcia sklepów czy fabryk w Chinach. Jednym z terminów jest niedziela, 9 lutego, zatem do piątku możliwe, że dowiemy się, czy ten termin zostanie przedłużony, czy też zarządy spółek stwierdzą, że największe zagrożenie minęło i że wszystko może wrócić do normy.

Z chińskich danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na publikacje PMI dla usług oraz bilans handlu zagranicznego za styczeń. Pierwszą z nich poznamy w środę, 5 lutego o godz. 02:45, a drugą w piątek, 7 lutego. Dziś z kolei (3 lutego) został opublikowany PMI dla chińskiego przemysłu za styczeń, który spadł do 51,1 pkt z 51,5 pkt. miesiąc wcześniej przy konsensusie rynkowym na poziomie 51,3 pkt. Był to w konsekwencji najsłabszy odczyt od sierpnia.

Ze Stanów Zjednoczonych pojawią się również bardzo istotne dane. Dziś zostanie opublikowany PMI i ISM dla przemysłu, prawdopodobnie wskazując na wolniejszy wzrost aktywności w tym sektorze w styczniu. Indeksy te zostaną również opublikowane dla usług już w środę. Tutaj z kolei według konsensusu rynkowego aktywność sektora miała w styczniu wzrosnąć. Niemniej jednak to będzie dopiero wstęp do najważniejszych danych w tym tygodniu, czyli do piątkowych NFP. O godz. 14:30, jak to zazwyczaj bywa w pierwszy piątek miesiąca, zostaną opublikowane dane z amerykańskiego rynku pracy, czyli popularne non-farm payrolls. Konsensus rynkowy może wskazywać na wzrost zatrudnienia w styczniu do 155 tys. ze 145 tys. miesiąc wcześniej. Stopa bezrobocia w USA ma pozostać na niezmienionym poziomie 3,5 proc.

Jeśli chodzi o banki centralne, to już we wtorek 4 lutego o godz. 4:30 pojawi się decyzja Banku Australii (RBA). Konsensus rynkowy zakłada, że RBA jeszcze nie obniży stóp procentowych i pozostawi główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. Inwestorzy będą najbardziej wypatrywać informacji dotyczącej tego, kiedy stopy procentowe w Australii mogą zostać obniżone. Wiele wskazuje na to, że może być to jeszcze pierwsza połowa tego roku. W kluczowym miejscu znajdują się notowania pary AUD/USD, stąd decyzja i komunikat mogą być tak istotne dla tego rynku.

Również w tym tygodniu zostanie opublikowana decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce. Dzięki temu będziemy mogli również dowiedzieć się, jakie zapatrywanie ma Rada Polityki Pieniężnej i czy coraz więcej członków jest za cięciem stóp procentowych. Konferencja prasowa zaplanowana na godz. 16:00 w środę, 5 lutego może być bardzo interesująca, ponieważ szanse na cięcie stóp procentowych w strefie euro czy w USA w ostatnim czasie wzrosły.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

60 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

31 Jan 2020 9:40

WHO poprawia nastroje na rynkach

30 Jan 2020 11:33

Czy Bank Anglii zaskoczy inwestorów?

29 Jan 2020 11:18

Kontynuacja odbicia na rynkach i oczekiwanie na Fed

28 Jan 2020 10:28

Uspokojenie po panice na rynkach

27 Jan 2020 10:50

Kluczowe wydarzenie tygodnia (27.01-2.02.2020)

24 Jan 2020 11:27

Padł kolejny rekord na giełdzie w Stanach Zjednoczonych

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.