Złoto i srebro w natarciu. Ceny szybko pną się w górę

19.07.2019 10:50|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Cena złota wspięła się do najwyższego poziomu od sześciu lat, wzrost cen srebra w tym tygodniu jest największy od lipca 2016 r. Inwestorzy zwrócili się ponownie w stronę metali szlachetnych po tym, jak okazało się, że do porozumienia handlowego USA i Chin aż tak szybko nie dojdzie. Wzrostom cen złota i srebra może także służyć taniejący dolar.

Agencje informacyjne podają, że Chiny domagają się, aby USA złagodziły ograniczenia dla giganta technologicznego Huawei. Sytuacja ta nieco osłabia globalne rynki akcji i wspiera bezpieczne złoto i srebro. Dochodzi do tego także cięcie stóp procentowych przez Fed, spadające realne oprocentowanie obligacji oraz zwrot w relacji złoto/srebro.

Relacje cen złota i srebra

Relacja cen złota i srebra na przestrzeni lat. Źródło: tradingview

Złoto w ostatnim czasie było ponad 92 razy droższe niż srebro. Jest to wartość, która ostatnim razem była widoczna w 1992 r. Oznacza to, że inwestorzy przez ostatnie lata o wiele bardziej byli zainteresowani rynkiem złota niż srebra i zdecydowanie częściej kupowali złoto.

Jak pokazuje historia długoterminowa, korelacja między złotem i srebrem z ostatniej dekady wynosi 0,8. Jednak srebro wydaje się mieć o wiele większą zmienność od złota, zwłaszcza w dobie niskich stóp procentowych, do których ponownie wracamy w światowej gospodarce. Rynek srebra jest znacznie mniejszy od rynku złota, zatem napływ nawet mniejszego kapitału może powodować, że ceny srebra będą o wiele bardziej podatne na zmiany niż złota.

Co więcej, mówi się również o tym, że srebro często z opóźnieniem reaguje na wydarzenia na rynku złota. Stąd można przypuszczać, że inwestorzy i zarządzający funduszami kupują srebro w przekonaniu, że w najbliższych miesiącach osiągnie ono poziom wzrostów cen złota, ponieważ żółty metal zdecydowanie wybił się z wieloletniej konsolidacji i dotarł do 6-letnich szczytów.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 Jul 2019 15:57

Europejski Bank Centralny rozważa zmianę celu inflacyjnego

18 Jul 2019 9:45

Szanse na cięcie stóp w USA o 50 pb. wzrosły do najwyższego poziomu od miesiąca

17 Jul 2019 17:01

Srebro najdroższe od czterech miesięcy. Złoto czeka na kolejny ruch

17 Jul 2019 9:48

Największy spadek cen ropy naftowej od początku lipca

16 Jul 2019 15:16

Funt brytyjski wciąż pod presją. Do euro traci 11 tygodni z rzędu

16 Jul 2019 9:40

Dolar nowozelandzki najdroższy od trzech miesięcy

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.