Powszechnie wiadomo, że metale szlachetne są jednymi z bardziej popularnych instrumentów finansowych czy też sposobów przechowywania wartości pieniądza w czasie. Często mówi się też, że są bezpiecznymi przystaniami, do których kapitał wraca, gdy na świecie wzrasta awersja do ryzyka.
Dobrym przykładem była sytuacja na rynku złota, które od początku maja br. podrożało o ponad 13 proc. W rezultacie cena dotarła do najwyższego poziomu od prawie sześciu lat, przekraczając poziom 1400 USD za uncję. Rajd na rynku złota mogło wesprzeć kilka czynników. Wzrost niepewności i strachu w tamtym okresie na rynkach, obawy o recesję, słabość dolara, spadek rentowności obligacji, powrót do bezpieczeństwa. Dzięki temu złoto zaświeciło na nowo. Aktualnie cena złota znajduje się w konsolidacji. Jednak jej kształt zaczyna przypominać charakterystyczną formację trójkąta symetrycznego.
Dzienny wykres ceny złota. Źródło: platforma Conotoxia
Formacja trójkąta symetrycznego jest zazwyczaj formacją kontynuacji trendu i składa się z dwóch schodzących ku sobie linii, w ramach których porusza się cena. Gdyby doszło do wybicia ceny z formacji w górę, to zgodnie z zasadami analizy technicznej miejscem docelowym dla trendu wzrostowego powinny być okolice 1487 USD.
Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia również na rynku srebra. Metal ten jest najdroższy od czterech miesięcy. Od końca maja do dziś cena srebra wzrosła już o ok. 10 proc. Srebro jest bardziej metalem przemysłowym niż złoto i z kolei tutaj większe znaczenie ma koniunktura gospodarcza i jej perspektywy. Srebro może też wspierać występujący na tym rynku deficyt.
Złoto i srebro w drugim półroczu mogą przykuwać uwagę inwestorów i wydaje się, że kolejne ciekawe miesiące dla tych metali są dopiero przed nami. Warto zatem śledzić te dwa rynki i sprawdzać, jak rozwija się na nich sytuacja.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.