Czegoś takiego w historii funta brytyjskiego i euro jeszcze nie było. Brytyjska waluta nieprzerwanie od 11 tygodni traci względem euro. Jest to wydarzenie bez precedensu, jeśli chodzi o konsekwentne tygodnie straty z rzędu. W rezultacie funt jest najtańszy w relacji do euro od początku stycznia.
Nie lepiej wygląda także zestawienie GBP z amerykańskim dolarem. Kurs GBP/USD zbliża się systematycznie do minimum, które obserwowaliśmy w styczniu, gdy wystąpił „flash crash”. Jest to gwałtowne załamanie notowań instrumentu finansowego głównie za sprawą niskiej płynności na rynku i zleceń algorytmicznych. Z kolei kurs GBP/PLN powrócić do 4,72 po nieznacznej korekcie i jest blisko najniższych poziomów od sierpnia 2018 r.
Dziś wyprzedaż funta przyspieszyła nawet mimo dobrych danych dotyczących wzrostu wynagrodzeń czy stopy bezrobocia. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wyniosła 3,8 proc., utrzymując się na najniższym poziomie od 1974 r. Publikacja była zgodna z oczekiwaniami rynku. Tymczasem średnie wynagrodzenie w maju bez bonusów wzrosło o 3,6 proc. r/r, co jest największym wzrostem od sierpnia 2008 r. Wzrost wynagrodzeń wynika głównie z braku wykwalifikowanych pracowników w Wielkiej Brytanii.
Zdaje się, że gdyby nie brexit, to powyższe dane mogłyby być odczytane jako wzrost szans na podwyżkę stóp procentowych, gdyż presja płacowa mogłaby przełożyć się na wzrost cen w gospodarce. Tymczasem brytyjska waluta traci, ponieważ obaj kandydaci na premiera Wielkiej Brytanii stwierdzili, że będą chcieli usunąć irlandzki plan ochrony granic z jakiejkolwiek umowy z Unią Europejską. Zarówno Boris Johnson, jak i Jeremy Hunt są za takim rozwiązaniem, co zwiększyło szanse na twardy brexit i tym samym na cięcie stóp procentowych.
Na rynku stopy procentowej zwiększyły się szanse na obniżenie stopy procentowej Banku Anglii w 2019 r. do 53 proc. z 47 proc. w poniedziałek. Rynek szacuje, że do czwartego kwartału 2020 r. główna stopa procentowa zostanie obcięta o 25 punktów bazowych z blisko 90-procentowym prawdopodobieństwem.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.