W tym tygodniu amerykański dolar zdaje się tracić na wartości ze względu na szereg czynników, które idą w jednym kierunku. Kierunku cięcia stóp procentowych już w tym miesiącu, co może przekładać się właśnie na słabość USD.
Po gołębim wystąpieniu przewodniczącego Rezerwy Federalnej w Kongresie, które zwiększyło szanse na cięcie stóp procentowych, zobaczyliśmy dodatkowo, że inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych w czerwcu spadła do 1,6 proc. z 1,8 proc. w lipcu, co było zgodne z oczekiwaniami rynku, ale jednocześnie była to najniższa inflacja od czterech miesięcy. Wzrost cen żywności spowolnił do 1,9 proc. z 2 proc. miesiąc wcześniej, a z kolei ceny energii spadły o 3,4 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu spadek wyniósł 0,5 proc. Koszt benzyny obniżył się o 5,4 proc., a oleju napędowego zmniejszył się o 5,6 proc. Wzrosła z kolei inflacja bazowa z 2 do 2,1 proc., jednak nie powstrzymało to rynku przed dalszym dyskontowaniem cięcia stóp procentowych w lipcu oraz przed wyprzedażą dolara.
Inwestorzy są przekonani w 100 proc., że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych obniży koszt pieniądza na posiedzeniu, które zakończy się 31 lipca. 21 proc. szans rynek przypisuje cięciu stóp o pół punktu procentowego, a z kolei 79 proc. szans daje na cięcie stóp o ćwierć punktu procentowego. Zatem można powiedzieć, że wyższy od oczekiwań odczyt inflacji bazowej zdecydowanie zmniejszył szanse na cięcie o 50 punktów bazowych.
Tymczasem rynek opcji walutowych, gdzie wyceniania jest oczekiwana zmienność, zdaje się nie ekscytować ani posiedzeniem Fed z decyzją ostatniego dnia lipca, ani też posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego 25 lipca. To właśnie wtedy EBC może już obniżyć stopy procentowe lub zapowiedzieć kolejne działania, aby przygotować rynek na kolejne luzowanie polityki monetarnej. Niemniej jednak globalne stymulowanie gospodarki przez banki centralne wpływa uspokajająco na rynek. Oczekiwana miesięczna zmienność dla pary EUR/USD spadła wczoraj do poziomu 4,76 proc., co jest najniższą wartością od maja.
Wydaje się zatem, że druga połowa lipca, a zwłaszcza końcówka miesiąca, może być najbardziej interesująca pod kątem podejmowanych decyzji oraz reakcji rynku, który na razie wydaje się dość spokojny.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.