Prezentacja półrocznego raportu Rezerwy Federalnej na temat polityki monetarnej mogła być najważniejszym wydarzeniem tygodnia. Inwestorzy oczekiwali na potwierdzenie swoich założeń dotyczących potencjalnego cięcia stóp procentowych już w tym miesiącu.
W swoim wystąpieniu Jerome Powell, przewodniczący Fed, wyraził zaniepokojenie słabymi nastrojami biznesowymi i spowolnieniem produkcji. Tym samym Powell zasygnalizował, że amerykański bank centralny zbliża się do obniżki stóp w tym miesiącu. W rezultacie po środowych zeznaniach w Kongresie inwestorzy zwiększyli zakłady, że Fed obetnie stopy o 50 pkt bazowych, chociaż konsensus nadal przewiduje obniżkę o ćwierć punktu. Inwestorzy podnieśli swoje oczekiwania cięcia o pół punktu procentowego do prawie 31 proc., co jest wartością najwyższą od początku miesiąca.
Z protokołu z ostatniego posiedzenia Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku w USA dowiedzieliśmy się, że wielu decydentów Fed widzi obniżkę stóp w najbliższym czasie. Wielu z nich zauważyło, że argument za nieco bardziej akomodacyjną polityką pieniężną wzmocnił się w obliczu zwiększonej niepewności co do perspektyw gospodarczych.
W konsekwencji dolar amerykański stracił na wartości, amerykańskie indeksy giełdowe odnotowały nowe historyczne szczyty oraz podrożało złoto. Większa szansa na głębsze cięcie stóp procentowych w USA zdaje się działać przeciwko dolarowi, który zdecydowanie osłabił się do euro i pozostałych walut. Kurs EUR/USD rośnie najszybciej od połowy czerwca, zbliżając się do poziomu 1,1300. Zyskał na tym również polski złoty, umacniając się do amerykańskiej waluty z 3,81 do 3,78 zł.
Większe szanse na tanie pieniądze spodobały się również inwestorom na Wall Street, gdzie indeks S&P 500 osiągnął po raz pierwszy w historii 3000 pkt. Niższe stopy procentowe plus pomoc dla gospodarki zwiększają wyceny akcji. Chociaż tutaj należy pamiętać o trwającym sezonie wyników, który może być ważniejszy w tym momencie od polityki monetarnej Fed. Jednak w tym momencie nastroje na rynku wydają się wyśmienite.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.