Czy umocnienie dolara jest przejściowe?

08.07.2019 11:50|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy znacząco wpłynęły na oczekiwania rynku odnośnie skali cięcia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w tym miesiącu. Inwestorzy przestali wyceniać szanse na cięcie o 50 punktów bazowych, co wpłynęło również na dolara amerykańskiego.

Jeszcze przed piątkowym raportem z rynku pracy USA inwestorzy wyceniali prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych przez FED o 50 punktów bazowych z około 26 proc. prawdopodobieństwem. Po danych, które pokazały wzrost zatrudnienia o 224 tys. względem konsensusu na poziomie 160 tys., prawdopodobieństwo to zmniejszyło się do zaledwie 6 proc. Rynek wciąż jednak oczekuje cięcia o 25 punktów bazowych 31 lipca. Niemniej jednak znaczne złagodzenie oczekiwań co do działań Rezerwy Federalnej sprzyjało w piątek dolarowi.

Amerykańska waluta umocniła się do pozostałych głównych walut świata. Kurs EUR/USD spadł do 1,12, gdzie jeszcze pod koniec czerwca wynosił 1,14, a z kolei złoty osłabił się do 3,79 za dolara, gdzie niedawno za amerykańską walutę należało zapłacić 3,72 zł. Można się jednak zastanowić, czy jedne dane są w stanie trwale umocnić USD, ponieważ pozostałe piątkowe odczyty rozczarowały. Wzrosła stopa bezrobocia. Nie przyspieszył też wzrost wynagrodzeń, co jest negatywną informacją.

Co więcej, inwestorzy na rynku opcji walutowych zupełnie inaczej interpretują ostatnie umocnienie amerykańskiej waluty. Mianowicie aprecjacja dolara nie ma odzwierciedlenia w nastawieniu inwestorów z rynku opcji, a rozbieżność pogłębia się już od dwóch tygodni. Od 25 czerwca kurs EUR/USD spadł o prawie 2 proc., a w tym czasie na rynku opcji walutowych zyskują na popularności te, które mogą zyskać wraz ze wzrostem kursu EUR/USD.

Nie jest to zjawisko częste, aby tego typu dywergencje trwały długo, więc niebawem jest szansa na to, że któryś z tych dwóch rynków będzie musiał skorygować swoje nastawienie. Na tę chwilę umocnienie dolara może być brane pod uwagę z pewną dozą ostrożności.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 lip 2019 15:43

Kluczowe wydarzenia tygodnia

5 lip 2019 11:54

W oczekiwaniu na dane z amerykańskiego rynku pracy

4 lip 2019 15:48

Waluty rynków wschodzących mają się coraz lepiej

4 lip 2019 10:31

Silny dolar po raz kolejny nie podoba się prezydentowi USA

3 lip 2019 15:59

Riksbank i możliwości walut skandynawskich

3 lip 2019 11:45

Szef Banku Anglii wprowadził więcej niepewności. Funt stracił na wartości

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.