Zazwyczaj w pierwszy piątek miesiąca publikowana jest paczka danych z amerykańskiego rynku pracy. Mowa o stopie bezrobocia, zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym, zmianie zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem (popularne NFP, non-farm payrolls) czy średnie tygodniowe wynagrodzenie.
Przez lata powyższe publikacje makroekonomiczne budziły wielkie emocje wśród inwestorów i z reguły powodowały istotne zmiany notowań par walutowych z dolarem amerykańskim. Jednak już od jakiegoś czasu zmienność podczas samej publikacji jest znacznie niższa ze względu na fakt, że ogólnie zmienność na rynku walutowym zmalała. Stąd i emocje nieco mniejsze, ale dane z rynku pracy wciąż są istotne. Dodatkowo należy pamiętać, że będzie to ostatnia publikacja przed decyzją Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych w sprawie stóp procentowych w tym miesiącu.
Uczestnicy rynku zakładają z 26-proc. prawdopodobieństwem, że 31 lipca FED obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Z kolei 74-proc. prawdopodobieństwo przypisuje się cięciu o 25 punktów bazowych. Tymczasem do końca 2020 roku rynek szacuje prawie 4 cięcia. Dzisiejszy raport z rynku pracy może okazać się kluczowy dla przesunięć w szansach na skalę cięcia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co również może mieć istotny wpływ na dolara amerykańskiego.
Konsensus rynkowy zakłada zmianę zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem (NFP) o 160 tys. nowych etatów. Średnie godzinowe wynagrodzenie miało w czerwcu wzrosnąć o 3,2 proc. w ujęciu rocznym, a stopa bezrobocia miała wynieść 3,6 proc. Teoretycznie, jeśli odczyt publikacji będzie wyższy, czyli przybędzie więcej etatów wraz z szybciej rosnącymi wynagrodzeniami, to dolar mógłby na tym zyskać wraz ze wzrostem rentowności amerykańskich obligacji oraz zmniejszeniem szans na dwie obniżki stóp procentowych w tym roku.
I odwrotnie. Gorsze dane od konsensusu rynkowego, tak jak to miało miejsce miesiąc temu, mogą prowadzić do przesunięcia oczekiwań w stronę cięcia o 50 punktów bazowych i tym samym wpłynąć na kontynuację silnych wzrostów cen obligacji oraz prowadzić do deprecjacji amerykańskiej waluty.
Dane zostaną opublikowane dziś o godzinie 14:30 i stanowią najważniejsze wydarzenie tego dnia.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.