Riksbank i możliwości walut skandynawskich

03.07.2019 15:59|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dwie waluty skandynawskie – korona szwedzka i korona norweska w minionych miesiącach zwracały uwagę ze względu na ich bardzo dużą słabość względem pozostałych walut świata, w tym także polskiego złotego.

Korona szwedzka w relacji do dolara amerykańskiego osłabiła się w maju do poziomu ostatnio obserwowanego w 2002 r. Z kolei od lokalnego szczytu, który został osiągnięty w 2008 r., SEK straciła na wartości względem USD ponad 40 proc. Jest to poważne osłabienie waluty nawet w ciągu tylu lat. Z kolei w relacji do polskiego złotego korona szwedzka pozostaje najsłabsza od 2010 r., znajdując się w rejonie 0,4 PLN.

Tak istotna słabość waluty pomogła na przestrzeni lat gospodarce Szwecji, zwiększając konkurencyjność eksportu, a także powodując wzrost inflacji. Inflacja w Szwecji oscyluje wokół poziomu 2 proc., co jest zgodne z celem banku centralnego. Stąd też coraz więcej mówi się o tym, że Riksbank mógłby zacząć normalizować politykę monetarną, a to mogłoby wpłynąć na długoterminowy trend obserwowany na SEK.

Dziś bank centralny zdecydował o pozostawieniu głównej stopy procentowej na poziomie -0,25 proc., co było zgodne z oczekiwaniami uczestników rynku. Zgodnie z oświadczeniem do decyzji główna stopa procentowa w Szwecji ma pozostać na niezmienionym poziomie przez kolejne miesiąca, ale są szanse na jej podwyżkę na koniec roku lub na początek roku przyszłego. Aczkolwiek to podejście będzie jeszcze weryfikowane wraz z rozwojem sytuacji za granicą – dodano w oświadczeniu.

Zatem Riksbank obok Norges Banku jest kolejnym bankiem centralnym na świecie mówiącym o możliwości podwyżek stóp procentowych, a nie ich obniżek. Może to w konsekwencji wpływać w długim terminie na notowania SEK i NOK, które przez lata traciły na wartości.

Kurs USD/SEK

Wykres USD/SEK, W1. Źródło: platforma Conotoxia

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 lip 2019 11:45

Szef Banku Anglii wprowadził więcej niepewności. Funt stracił na wartości

2 lip 2019 16:09

Kolejny etap wojny handlowej dopiero przed nami?

2 lip 2019 10:49

Dolar australijski zyskuje mimo cięcia stóp procentowych w Australii

1 lip 2019 15:30

Silne wzrosty cen ropy na początku tygodnia

1 lip 2019 11:35

Kolejne rekordy na amerykańskim parkiecie

28 cze 2019 16:00

Kluczowe wydarzenia tygodnia

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.