Jednym z ciekawszych wydarzeń dzisiejszego poranka była decyzja Banku Rezerwy Australii (RBA) dotycząca stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami rynku bank centralny zdecydował się obciąć główną stopę procentową z 1,25 proc. do rekordowo niskiego poziomu 1 proc.
Bank Australii po raz pierwszy od 2012 r. zdecydował się na cięcie stóp procentowych z posiedzenia na posiedzenie, gdyż poprzednia obniżka miała miejsce na początku czerwca. Tak duża determinacja banku centralnego ma na celu wspieranie wzrostu zatrudnienia i zapewnienie większej pewności, że inflacja będzie zgodna ze średniookresowym celem. RBA stwierdził, że będzie nadal monitorować rozwój sytuacji na rynku pracy i dostosowywać politykę pieniężną, jeśli będzie to konieczne, aby wspierać trwały wzrost gospodarczy i osiągnąć cel inflacyjny.
Przejście RBA w politykę „wait and see” – tzn. najpierw wyczekiwanie na dane makroekonomiczne, a następnie ewentualne działanie na stopach procentowych – powoduje, że szanse na ewentualne kolejne cięcie stóp procentowych są raczej niewielkie. Sam przewodniczący Banku Australii nie tak dawno wspominał o tym, że efekt obniżek stóp procentowych i przełożenie na gospodarkę nie są już tak silne, jak kiedyś. Stąd też dolar australijski umocnił się nawet mimo cięcia stóp procentowych. Wydaje się, że może czekać nas teraz dłuższa przerwa od aktywności RBA, a cała uwaga zostanie zwrócona na Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych, która już pod koniec lipca może ciąć stopy procentowe, co mogłoby osłabić dolara amerykańskiego.
Co więcej, notowania AUD mogą wspierać także rosnące ceny rudy żelaza, której Australia jest eksporterem. Notowania tej kopaliny wspięły się do poziomów ostatnio obserwowanych w 2014 r. Z kolei od początku tego roku kontrakt terminowy na rudę żelaza podrożał o ponad 40 proc. Jest to jeden z argumentów za odbiciem w cenie dolara australijskiego.
Kurs AUD/USD, D1. Źródło: platforma Conotoxia
Notowania AUD/USD zatrzymały się w rejonie oporu, który wynika z wcześniej znajdującego się przy okrągłym poziomie 0,7000 wsparcia. Ostatnią zwyżkę zatrzymała także linia trendu. Wydaje się, że dopiero przekroczenie tych barier mogłoby otworzyć drogę na wyższe poziomy.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.