Kolejne fatalne dane ze strefy euro, którymi rynek już się nie przejmuje

27.06.2019 15:38|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Sytuacja gospodarcza w strefie euro wciąż wydaje się pogarszać, na co wskazują kolejne publikowane dane makroekonomiczne. Obecny obraz gospodarki jest o wiele gorszy, niż jeszcze kilka miesięcy temu zakładał Europejski Bank Centralny i jego prezes – Mario Draghi.

Zarówno spowolnienie w gospodarce, jak i niska inflacja trwają znacznie dłużej, niż wcześniej oczekiwał tego Europejski Bank Centralny. EBC liczył na to, że słusznie postępuje, kończąc program skupu aktywów QE oraz zapowiadając możliwość podwyżki stóp procentowych. W ostatnich wypowiedziach Mario Draghi dokonał zwrotu o 180 stopni, sugerując, że dodatkowa stymulacja może być potrzebna, jeśli sytuacja gospodarcza nie poprawi się, a rynek zaczął wyceniać możliwość cięcia stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Kolejna publikacja danych z Europy pokazuje, że ten kierunek może być słuszny, a wcześniejsze bagatelizowanie negatywnych sygnałów płynących z gospodarki było błędem. Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro spadł do 103,3 pkt w czerwcu z 105,2 w poprzednim miesiącu. Rynek oczekiwał publikacji na poziomie 104,6 pkt. Był to najniższy odczyt od sierpnia 2016 r. Nastroje wśród producentów spadły o 2,7 pkt do poziomu minus 5,6, co stanowi największy spadek od ok. ośmiu lat. Pogorszyło się zaufanie wśród dostawców usług i konsumentów. Największe spadki zaufania odnotowano w Niemczech i we Włoszech, a następnie we Francji, Holandii i Hiszpanii – wynika z danych opublikowanych dziś przez Komisję Europejską.

Kolejny z opublikowanych dziś wskaźników przez KE to BCI (Business Climate Indicator), czyli wskaźnik nastrojów w biznesie strefy euro. Dzisiejsze dane pokazują kontynuację załamania, które rozpoczęło się w 2018 r. Wskaźnik klimatu biznesowego spadł do 0,17 w czerwcu z 0,30 w poprzednim miesiącu i poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 0,23. Był to najniższy odczyt od października 2014 r.

Jednak rynek przestał już przejmować się gorszymi publikacjami ze strefy euro. Powód? Im gorzej w gospodarce, tym większe szanse na luzowanie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny i większe szanse na tanie pieniądze, co dla inwestorów i sektora finansowego jest bardzo korzystne. Aktualnie rynek stopy procentowej zakłada, że EBC zdecyduje się na cięcie stóp procentowych jeszcze w tym roku, a być może już tej jesieni.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 cze 2019 10:40

Wzrósł apetyt na ryzyko przed szczytem G20

26 cze 2019 15:32

Ropa naftowa najdroższa od czterech tygodni

26 cze 2019 11:45

Waluty z antypodów odzyskują formę

25 cze 2019 15:42

W oczekiwaniu na decyzję Banku Nowej Zelandii

25 cze 2019 11:37

Trwa rajd na rynku złota

24 cze 2019 15:56

Ropa drożeje wraz ze wzrostem napięcia między USA i Iranem

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.