Ropa naftowa najdroższa od czterech tygodni

26.06.2019 15:32|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wystarczyło zaledwie 10 dni, aby ropa naftowa typu WTI podrożała o ponad 14 proc. Jeszcze w połowie czerwca kontrakt terminowy na baryłkę WTI znajdował się w rejonie 51-52 USD, obecnie jest notowany powyżej 59 USD. Oznacza to najwyższy poziom od czterech tygodni.

Tak szybki wzrost ceny ropy może wynikać przede wszystkim z rosnącego napięcia między Waszyngtonem i Teheranem, które przyćmiło prowadzoną przez Stany Zjednoczone wojnę handlową z Chinami. Sugeruje to również zachowanie ceny, ponieważ wojna handlowa wydaje się czynnikiem podażowym dla rynku ropy, a z kolei konflikt między USA i Iranem może być czynnikiem popytowym. Do tego dochodzą jeszcze bieżące dane dotyczące zmiany zapasów ropy, które także wsparły cenę. Co więcej, gdyby rozmowy między prezydentami USA i Chin podczas szczytu G20 przebiegły pomyślnie, mogłoby to dodatkowo wesprzeć popyt na ropę. W zasadzie cała korekta od kwietnia do czerwca wynosząca ponad 20 proc. wydawała się rezultatem wzrostu obaw rynku o światowe spowolnienie gospodarcze i wzrostu szans na recesję w USA, co z kolei mogłoby zmniejszyć popyt.

Wczorajsze dane API pokazały spadek zapasów ropy o ponad 7,5 mln baryłek. Był to największy tygodniowy spadek zapasów ropy od połowy grudnia 2018 r. Warto też zwrócić uwagę na wzrost popytu na benzynę z racji rozpoczynającego się sezonu wakacyjnych wyjazdów. Rynek także zwraca uwagę na przyszłotygodniowe spotkanie OPEC w Wiedniu oraz na szczyt G20 w ten weekend w Japonii. Jak podaje agencja Bloomberg, prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie omówi redukcję wydobycia ropy naftowej z saudyjskim księciem Mohammedem Bin Salmanem podczas szczytu, potencjalnie stanowiąc przełom w polityce OPEC+, nim delegaci spotkają się w stolicy Austrii.

Należy także zwrócić uwagę na zmniejszenie różnicy w notowaniach baryłki ropy WTI i Brent. Spread – czyli różnica między ceną jednego i drugiego gatunku ropy – zmniejszyła się do ok. 7 dolarów z 11.

WTI i Brent

Różnica w cenie baryłki WTI i Brent. Źródło: tradingview

Ta informacja jest istotna dla tych inwestorów, którzy korzystają ze strategii pair trading, która polega na znalezieniu dwóch ze sobą skorelowanych rynków (jak dwa gatunki ropy), a następnie na kupnie kontraktu na jedną z nich przy jednoczesnej sprzedaży drugiego kontraktu. Celem jest możliwy zysk w momencie, gdy po okresie mniejszej korelacji rynki te znów do niej powrócą.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

26 cze 2019 11:45

Waluty z antypodów odzyskują formę

25 cze 2019 15:42

W oczekiwaniu na decyzję Banku Nowej Zelandii

25 cze 2019 11:37

Trwa rajd na rynku złota

24 cze 2019 15:56

Ropa drożeje wraz ze wzrostem napięcia między USA i Iranem

24 cze 2019 11:36

Dolar słabnie kolejny dzień z rzędu

21 cze 2019 16:05

Kluczowe wydarzenia tygodnia

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.