Waluty z antypodów odzyskują formę

26.06.2019 11:45|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dolar australijski oraz dolar nowozelandzki w ciągu ostatniego roku były najgorzej radzącymi sobie walutami z grona głównych walut świata – poza funtem brytyjskim, któremu w ostatnich 12 miesiącach dał się we znaki temat brexitu. Niemniej jednak AUD i NZD próbują w ostatnim czasie wrócić do formy.

W ciągu ostatniego roku dolar australijski stracił względem dolara amerykańskiego ponad 5,5 proc., a dolar nowozelandzki ponad 2,6 proc., a deprecjacja jednej i drugiej waluty zwiększyła się w pierwszej połowie tego roku. Jednym z głównych czynników takiego stanu rzeczy był wzrost oczekiwań uczestników rynku odnośnie do cięcia stóp procentowych zarówno w Australii, jak i Nowej Zelandii. Spadek oprocentowania może powodować, że waluta może stawać się mniej atrakcyjna do inwestowania, a to z kolej zwiększać może jej podaż na rynku.

Inwestorzy nie mylili się co do tego, że nastąpi luzowanie polityki monetarnej. W Nowej Zelandii już w maju RBNZ zdecydował się na cięcie głównej stopy procentowej o 25 punktów bazowych do rekordowo niskiego poziomu 1,5 proc. RBA obciął główną stopę procentową na początku czerwca także do rekordowo niskiego poziomu 1,25 proc. Wtedy też rynek stopy procentowej zakładał dalsze luzowanie polityki monetarnej w obydwu krajach. Jednak ostatnie oświadczenia mogą cięcia oddalić w czasie.

Szef Banku Rezerw Australii powiedział na początku tygodnia, że istnieją granice dla dalszego luzowania polityki monetarnej i tego, co można dzięki temu osiągnąć. Dodał również, że rynki wyceniają obniżki stóp procentowych w głównych gospodarkach, ale jest mało prawdopodobne, aby cięcie stóp procentowych było tak skuteczne, jak w przeszłości. Tymczasem w oświadczeniu do dzisiejszej decyzji Banku Rezerwy Nowej Zelandii napisano, że stopy procentowe mogą z czasem spadać. Było to mniej gołębie stwierdzenie od tego, czego oczekiwał rynek, gdyż według wczorajszych odczytów oczekiwano, że cięcie stóp procentowych będzie mieć miejsce już w sierpniu.

Podsumowując, mniej gołębie banki centralne Australii i Nowej Zelandii przy jednoczesnym oczekiwaniu na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych mogą powodować odbicie w wartości dolara australijskiego i nowozelandzkiego.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 cze 2019 15:42

W oczekiwaniu na decyzję Banku Nowej Zelandii

25 cze 2019 11:37

Trwa rajd na rynku złota

24 cze 2019 15:56

Ropa drożeje wraz ze wzrostem napięcia między USA i Iranem

24 cze 2019 11:36

Dolar słabnie kolejny dzień z rzędu

21 cze 2019 16:05

Kluczowe wydarzenia tygodnia

21 cze 2019 13:51

Krajobraz po festiwalu banków centralnych

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.