Ropa drożeje wraz ze wzrostem napięcia między USA i Iranem

24.06.2019 15:56|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Konflikt na Bliskim Wschodzie może dalej eskalować, gdyż Stany Zjednoczone zamierzają wprowadzić kolejne sankcje na Iran – poinformował prezydent USA Donald Trump. To z kolei może przekładać się na rynek ropy naftowej czy złota. Ropa podrożała do najwyższego poziomu od ponad trzech tygodni.

W ubiegłym tygodniu ropa podrożała o prawie 10 proc., na co z jednej strony przełożył się słaby dolar po komunikacie FED i projekcjach makroekonomicznych, a z drugiej strony eskalował konflikt między USA a Iranem. Wzrosły także obawy o zakłócenie transportu ropy drogą morską przez Cieśninę Ormuz. Doszło do tego po kolejnych atakach na tankowce. Stany Zjednoczone oskarżyły o ten atak członka OPEC. Co więcej, Donald Trump zdecydował się odwołać ataki powietrzne na Iran i wprowadzić kolejne sankcje po tym, jak irańskie wojsko zestrzeliło amerykańskiego drona. Według państwowej agencji Tasnim marynarka Iranu ostrzegła, że zestrzelenie bezzałogowych statków powietrznych może się powtórzyć, jeśli wtargnięcie do jego przestrzeni powietrznej będzie kontynuowane.

Niepokoić mogą także wypowiedzi prezydenta USA, który zapytał na Twitterze: „dlaczego chronimy szlaki żeglugowe dla innych krajów w Cieśninie Ormuz? Nie musimy nawet tam być”. Można te słowa odbierać jako nacisk na jeszcze większą uległość państw Zatoki Perskiej wobec Stanów Zjednoczonych, gdyż brak obecności USA w tym rejonie mógłby prowadzić do poważnego konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Sytuacja stała się bardzo napięta, a na rynek ropy ponownie mocno mogą wpływać dwa czynniki. Jeden związany z wojną handlową między USA i Chinami, a drugi z eskalacją konfliktu na linii USA i Iranem. Stąd też zmienność na tym rynku może pozostawać zdecydowanie podwyższona, a ten tydzień wydaje się kluczowy dla postępów w jednej i drugiej sprawie.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 cze 2019 11:36

Dolar słabnie kolejny dzień z rzędu

21 cze 2019 16:05

Kluczowe wydarzenia tygodnia

21 cze 2019 13:51

Krajobraz po festiwalu banków centralnych

19 cze 2019 15:17

Bank Norwegii najbardziej jastrzębim bankiem centralnym?

19 cze 2019 11:17

W oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej USA

18 cze 2019 15:41

Złoto ponownie drożeje w oczekiwaniu na globalne łagodzenie polityki monetarnej

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.