W oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej USA

19.06.2019 11:17|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Już dziś o godz. 20 poznamy decyzję Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie stóp procentowych po dwudniowym posiedzeniu, które rozpoczęło się wczoraj. Oprócz samej decyzji dziś wieczorem poznamy oświadczenie FOMC i najnowsze projekcje makroekonomiczne. Odbędzie się także konferencja prasowa.

Rynek oczekuje od FED-u bardzo wiele, ponieważ wycenia możliwość cięcia stóp procentowych o przynajmniej 75 punktów bazowych do końca tego roku. Aktualny przedział dla stopy funduszy federalnych wynosi 2,25-2,50 proc., a zatem zmaterializowanie się oczekiwań rynku oznaczałoby, że na koniec roku przedział ten wynosiłby 1,50-1,75 proc. Byłaby to znacząca skala obniżek stóp procentowych w USA.

Głównym argumentem za tak szybką obniżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych jest skutek wojny handlowej między USA i Chinami oraz jej negatywny wpływ na gospodarkę, przemysł, rynek pracy, wyniki spółek, co w konsekwencji zwiększyło prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA. Dodatkowo gospodarka może być już w późnym cyklu koniunkturalnym, który został wydłużony przez niestandardową politykę monetarną, co naturalnie powinno także prowadzić do spowolnienia. Stąd tak duże oczekiwania inwestorów co do cięcia stóp procentowych.

Dziś wieczorem dowiemy się, jak bardzo podejście Rezerwy Federalnej jest zbieżne z oczekiwaniami inwestorów. Uważa się, że FED dziś otworzy sobie drogę do cięcia stóp w najbliższym czasie, jeśli tylko sytuacja ekonomiczna w USA będzie się pogarszać (podobnie, jak określił wczoraj Mario Draghi dla gospodarki strefy euro). FED może obniżyć projekcje makroekonomiczne dla PKB oraz dla inflacji.

Uwaga inwestorów będzie skupiona na tzw. wykresie kropkowym, gdzie członkowie FOMC określają, jakiego poziomu stóp procentowych oczekują w kolejnych latach. Jeśli tu dojdzie do istotnego obniżenia projekcji, to może mieć to negatywny wpływ na dolara amerykańskiego. Waluta ta dziś wieczorem pozostanie w centrum uwagi. Rynek opcji wycenia podwyższoną zmienność na parze EUR/USD, a spoglądając na oczekiwany zakres wahań, wynosi on niecałe 70 pipsów. Zapowiada się zatem emocjonujący wieczór.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 cze 2019 15:41

Złoto ponownie drożeje w oczekiwaniu na globalne łagodzenie polityki monetarnej

18 cze 2019 12:09

Mario Draghi nie jest już takim optymistą

17 cze 2019 15:29

Dolar traci na początku tygodnia — rekordowy spadek indeksu NY Empire State

17 cze 2019 11:31

Czy są szanse na podwyżki stóp procentowych w Polsce?

14 cze 2019 12:59

Kluczowe wydarzenia tygodnia

14 cze 2019 11:10

Złoto najdroższe od kwietnia 2018 roku

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.