Dolar słabnie kolejny dzień z rzędu

24.06.2019 11:36|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Amerykańska waluta traci na wartości czwarty dzień z rzędu i osłabiła się w relacji z euro do poziomów, które ostatni raz były obserwowane w drugiej połowie marca br. Wyprzedaż dolara na szerokim rynku wydaje się wynikać z ubiegłotygodniowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC).

Spadek wartości dolara może być największy od sierpnia ub.r., a uwaga inwestorów jest obecnie skierowana na wtorkowe przemówienie prezesa FED Jerome’a Powella oraz na weekendowe spotkanie przywódców krajów G20, w tym spotkanie prezydentów USA i Chin. W ubiegłym tygodniu FED dość jasno nakreślił ryzyka płynące dla światowej gospodarki, co zostało również odzwierciedlone w projekcjach makroekonomicznych. Wskazują one na możliwość cięcia stóp procentowych w USA o 50 punktów bazowych w przyszłym roku.

Niemniej jednak, co ciekawe, rynek nadal uważa, że pod koniec lipca zobaczymy obniżkę stopy funduszy federalnych o 25 pkt bazowych i co więcej, jest o tym przekonany na 100 proc. To, czy faktycznie cięcie nastąpi już w przyszłym miesiącu, zależeć może od tego, co wydarzy się w ten weekend. Jeśli porozumienia w sprawie umowy handlowej nie będzie, to jak najbardziej łagodzenie polityki monetarnej może nastąpić bardzo szybko. Z kolei im większe szanse na zakończenie wojny handlowej, tym mniejsze szanse na znaczące luzowanie polityki pieniężnej.

Wspomniany szczyt G20 ma także przełożenie na rynek opcji. Inwestorzy są skłonni płacić większe premie za możliwość zabezpieczenia się przed niekorzystnymi ruchami na rynku walutowym. Może to oznaczać wzrost oczekiwanej zmienności po weekendzie. Z kolei wzrost oczekiwanej zmienności nie jest korzystny dla carry trade, które mogło być prowadzone na dolarze amerykańskim, co zdaje się tylko pogłębiać jego spadek.

Dzięki temu sytuację zdaje się wykorzystywać również polski złoty, który umocnił się już do dolara do poziomów obserwowanych na początku r. roku – 3,73. Tymczasem jeszcze miesiąc temu kurs USD/PLN znajdował się w rejonie 3,85. Niewykluczone, że złoty może pokazać w relacji do USD jeszcze więcej siły i umocnić się do poziomu 3,62, który byłby najniższym od września 2018 r.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 cze 2019 16:05

Kluczowe wydarzenia tygodnia

21 cze 2019 13:51

Krajobraz po festiwalu banków centralnych

19 cze 2019 15:17

Bank Norwegii najbardziej jastrzębim bankiem centralnym?

19 cze 2019 11:17

W oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej USA

18 cze 2019 15:41

Złoto ponownie drożeje w oczekiwaniu na globalne łagodzenie polityki monetarnej

18 cze 2019 12:09

Mario Draghi nie jest już takim optymistą

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.