Krajobraz po festiwalu banków centralnych

21.06.2019 13:51|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Za sprawą banków centralnych był to z pewnością emocjonujący tydzień, ponieważ większe zmiany obserwowaliśmy na wszystkich klasach aktywów. Zarówno na rynku walutowym, jak i na rynku metali szlachetnych, ropy czy akcji. Banki centralne i ich decyzje oraz zapowiedzi dalszych kroków mają bardzo szerokie spektrum działania.

Osłabienie dolara amerykańskiego, rekordy na amerykańskiej giełdzie, złoto najdroższe od prawie 6 lat – to tylko nieliczne przykłady istotnych zmian na rynkach finansowych w tym tygodniu, do których mogło przyczynić się bardzo gołębie nastawienie dwóch największych banków centralnych świata – Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych oraz Europejskiego Banku Centralnego. Gołębi festiwal rozpoczął Mario Draghi, który zapowiedział, że jeśli sytuacja gospodarcza w strefie euro nie ulegnie poprawie, to możliwe będzie uruchomienie kolejnego programu stymulacyjnego.

Z kolei FED, zgodnie z oczekiwaniami inwestorów, otworzył drogę do cięcia stóp procentowych już w najbliższych miesiącach. Zmiany ma uzasadniać wzrost niepewności odnośnie do perspektyw dla gospodarki. To z kolei jest konsekwencja wojny handlowej prowadzonej przez prezydenta Donalda Trumpa. Aktualnie rynek stopy procentowej wycenia szanse na cięcie stóp procentowych przez FED w lipcu na… 100 proc. Z czego 72 proc. szans wskazuje na cięcie o 25 pkt bazowych, a 28 proc. na cięcie o 50 pkt bazowych. Wiele teraz będzie zależało od spotkania prezydentów Chin i USA podczas szczytu G20 w Japonii, gdzie przywódcy będą dyskutować o porozumieniu handlowym.

Niemniej jednak bardzo gołębie stwierdzenia ze strony dwóch największych banków centralnych świata i nadzieja na kolejne tanie pieniądze spowodowała, że inwestorzy przyszli do trybu – kupuj wszystko. Amerykański indeks S&P 500 ustanowił po siedmiu tygodnia nowy rekord wszechczasów. Złoto podrożało do 1411 USD, co oznacza najwyższy poziom od 2013 r., a wzrostowi cen sprzyjała również wyprzedaż amerykańskiej waluty.

Zgodnie z oczekiwaniami jedynym bankiem centralnym, którego nastawienie pozostaje bardziej jastrzębie, jest Bank Norwegii. Norges Bank podwyższył w tym tygodniu główną stopę procentową do 1,25 proc. Zapowiedział też możliwą kolejną podwyżkę w dalszej części tego roku. W rezultacie korona norweska NOK zdecydowanie się umocniła.

Po festiwalu banków centralnych inwestorzy będą musieli jednak wrócić też do innych tematów. Jednym z nich jest wzrost napięcia na linii USA-Iran, gdzie coraz bardziej mówi się nawet o ewentualnym konflikcie zbrojnym, który może mieć wpływ na rynek ropy naftowej. Kolejnym tematem są rozmowy prezydentów Chin i USA w sprawie wojny handlowej.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

19 Jun 2019 15:17

Bank Norwegii najbardziej jastrzębim bankiem centralnym?

19 Jun 2019 11:17

W oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej USA

18 Jun 2019 15:41

Złoto ponownie drożeje w oczekiwaniu na globalne łagodzenie polityki monetarnej

18 Jun 2019 12:09

Mario Draghi nie jest już takim optymistą

17 Jun 2019 15:29

Dolar traci na początku tygodnia — rekordowy spadek indeksu NY Empire State

17 Jun 2019 11:31

Czy są szanse na podwyżki stóp procentowych w Polsce?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.