Cena złota notowana w dolarze amerykańskim osiągnęła najwyższy poziom od 6 lat, pokonując z impetem okrągłą barierę 1400 USD za uncję. Tylko w dwa miesiące złoto podrożało o ponad 12 proc., stając się jedną z lepszych inwestycji w ostatnim czasie.
Do podwyżek cen złota mogło przyczynić się wiele czynników. Wydaje się, że wszystko zaczęło się od obaw inwestorów o głębsze spowolnienie w światowej gospodarce, a co za tym idzie również ryzyko recesji w Stanach Zjednoczonych. Miało być to konsekwencją trwającej i eskalującej wojny handlowej między USA i Chinami. Nakładanie ceł utrudnia funkcjonowanie świata, który jest oparty na globalizacji i swobodnym przepływie towarów i usług. To wzbudziło obawy inwestorów, którzy zaczęli szukać tzw. bezpiecznych przystani, do których zalicza się także złoto.
Kolejnym czynnikiem zdającym się wpływać korzystnie na notowania kruszcu jest coraz bardziej gołębie stanowisko Rezerwy Federalnej USA i oczekiwań rynku wobec łagodzenia polityki monetarnej. To z kolei ma przełożenie na dwie istotne kwestie. Jedną z nich jest amerykański dolar, któremu może nie sprzyjać wzrost szans na cięcie stóp procentowych, bo jego oprocentowanie może spaść. Tym samym inwestorzy zaczęli sprzedawać amerykańską walutę. Ponieważ złoto jest rozliczane na światowych rynkach w dolarze, wystarczy, że jego wartość spadnie, a notowania złota automatycznie mogą piąć się w górę. Drugim zaś czynnikiem jest spadek rentowności amerykańskiego długu, prawdopodobnie też ze względu na wzrost oczekiwań co do cięcia stóp procentowych. To z kolei powoduje, że realne oprocentowanie zbliża się do zera, co również może kierować większe zainteresowanie w stronę złota.
Najbardziej aktualnym z czynników prowzrostowych dla cen złota może być nałożenie kolejnych sankcji przez Stany Zjednoczone na Iran. To wzmaga ponownie niepewność na globalnych rynkach, co zdaje się ponownie kierować inwestorów do bezpiecznych aktywów, w tym złota.
Wykres złota, W1. Źródło: platforma Conotoxia
Wzrost cen jest na tyle dynamiczny, że z punktu widzenia wykresu rynek zdołał pokonać górne ograniczenia w kanałach trendowych. Linie te mogą być aktualnie najbliższymi technicznymi miejscami wsparcia, a z kolei opór wypadać może w rejonie 1500 USD, gdzie znajduje się górne ograniczenie w głównym, szerokim kanale trendowym.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.