Przed rozpoczynającym się w piątek szczytem krajów G20 w Japonii wzrósł apetyt na ryzyko na rynkach finansowych. Mogło się tak stać z uwagi na coraz bardziej pozytywne informacje dotyczące sobotniego spotkania i rozmów między prezydentami USA i Chin.
Z zaprezentowanych mediom informacji wynika, że Stany Zjednoczone i Chiny wstępnie zgodziły się na rozejm w wojnie handlowej. Szczegóły zawartego porozumienia zostaną przedstawione, jeszcze zanim spotkają się prezydenci Donald Trump i Xi Jinping – poinformował South China Morning Post. Prezydent Trump powiedział z kolei, że kolejne znaczące dodatkowe cła zostaną wprowadzone na towary z Chin, jeśli nie będzie postępów w sprawie umowy handlowej po jego planowanym spotkaniu z prezydentem Chin na szczycie G20 w Japonii.
Jak można wywnioskować z wypowiedzi Trumpa, jest to kolejna zagrywka mogąca mieć na celu wywarcie presji na Chinach, aby te zdecydowały się pójść na ustępstwa, jakich życzą sobie Stany Zjednoczone. Jeśli to się nie stanie, to na Chiny zostaną nałożone kolejne cła, co może mieć z kolej poważne konsekwencje dla rynku. Eskalacja wojny handlowej może przełożyć się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA i większe globalne spowolnienie gospodarcze. Może to dodatkowo wywierać większą presję na FED, jeśli chodzi o cięcie stóp procentowych. To z kolei może odbić się na notowaniach amerykańskiego dolara.
Do spotkania Trumpa i Xi dojdzie w sobotę o godz. 11:30 w Osace, zatem pierwsza reakcja rynków będzie spodziewana już z niedzieli na poniedziałek po rozpoczęciu handlu w Nowej Zelandii.
Nim jednak do tego dojdzie, na rynku obserwujemy spadek uznawanego za bezpieczną przystań japońskiego jena, rosnącego ostatnio mocno złota, ale także wzrost kontraktów terminowych na indeksy giełdowe. Można powiedzieć, że rynek próbuje optymistycznie podejść do tego, co wyniknie ze spotkania prezydentów USA i Chin.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.