Inwestorzy ze zniecierpliwieniem czekali na ten weekend z racji szczytu G20, który miał miejsce w Japonii. Duża niepewność dotyczyła efektu rozmów prezydentów USA i Chin w sprawie umowy handlowej, choć już w połowie ub. tygodnia pojawiły się oczekiwania pozytywnego rozwiązania tej sytuacji.
W sobotę po spotkaniu Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem dowiedzieliśmy się, że USA i Chiny ogłosiły rozejm w swojej wojnie handlowej, a prezydent Trump powiedział, że wstrzyma się z nałożeniem dodatkowych ceł na chińskie produkty o wartości 300 mld USD. Co więcej, prezydent Donald Trump oświadczył, że USA „wygrywają” wojnę handlową dzień po osiągnięciu tymczasowego rozejmu z chińskim prezydentem.
To jednak nie koniec pozytywnych dla rynków informacji, ponieważ również w weekend prezydent USA i przywódca Korei Północnej spotkali się, wznawiając rozmowy dotyczące porozumienia nuklearnego. To wszystko wystarczyło, aby na rynkach zapanował optymizm, który przewyższył fatalne dane z chińskiej gospodarki, gdzie indeks PMI dla przemysłu spadł poniżej 50 pkt. Giełda jednak dyskontuje przyszłość, a ta zdaniem inwestorów ma być o wiele lepsza.
Kontrakty na amerykańskie indeksy wystrzeliły, bijąc rekord wszechczasów. Dow Jones i S&P 500 rosną o ponad 1 proc., a kontrakt na Nasdaq 100 o ponad 1,6 proc. Apetyt na ryzyko wydaje się panować również w Europie, gdzie niemiecki DAX zyskuje ponad 1 proc., pokonując istotny rejon oporu przy 12 450 pkt.
Niemiecki indeks DAX, D1. Źródło: platforma Conotoxia
Brak eskalacji konfliktu handlowego i związane z tym nadzieje na poprawę w światowej gospodarce powodują, że inwestorzy zapominają obecnie o słabych danych z chińskiej czy europejskich gospodarki, gdzie indeksy PMI dla przemysłu wciąż są notowane poniżej 50 pkt. Pozostaje jednak podstawowe pytanie: czy wypracowane porozumienie uda się wprowadzić w życie i zakończyć konflikt handlowy raz na zawsze?
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.