Polski złoty wydaje się systematycznie umacniać od sześciu tygodni w relacji do euro. Jest to największy rajd umocnienia złotego do wspólnej europejskiej waluty od ponad dekady, a dokładnie od 2008 r. Wtedy ostatni raz obserwowaliśmy sześciotygodniowy spadek kurs EUR/PLN.
W rezultacie dla złotego trwa najlepszy miesiąc od listopada oraz najlepszy kwartał od trzeciego kwartału ubiegłego roku. Pozytywnie w ostatnim czasie na złotego i rynki wschodzące wpływa wzrost optymizmu przed spotkaniem prezydentów USA i Chin w Osace na szczycie G20, a także rajd na rynku obligacji rządowych. W ostatnich dwóch miesiącach popyt na polskie obligacje był silny, ponieważ mają one tak atrakcyjną rentowność, że ich oprocentowanie spadło z 3 proc. do 2,34 proc. Był to poziom nieobserwowany od kwietnia 2015 r. Złotemu może też sprzyjać pojawiający się rozłam w Radzie Polityki Pieniężnej dotyczący możliwości złożenia wniosku o podwyżki stóp procentowych.
Bazowy scenariusz, który zakładał przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, wskazywał na to, że stopy procentowe do końca kadencji obecnej RPP nie ulegną zmianie. Jednakże pojawiające się kolejne dane z polskiej gospodarki mogą taki pogląd zmienić, gdyż opublikowane wstępne dane o inflacji w Polsce w czerwcu wskazały na jej wzrost o 2,6 proc. Jest to odczyt powyżej celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5 proc. oraz najwyższa wartość od listopada 2012 r. W badanym okresie ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5,7 proc., a ceny paliw o 3,1 proc. w ujęciu rocznym.
Jeśli zatem do rosnących szans na zmianę układu głosów w RPP dodamy możliwość cięcia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, to zobaczymy możliwą rozbieżności w nastawieniu obydwu banków centralnych. Rozważanie podwyżek stóp procentowych w Polsce i możliwość ich cięcia w strefie euro może doprowadzić do dalszego spadku EUR/PLN. Kurs już teraz znajduje się przy istotnej barierze 4,25-4,24. Jej pokonanie mogłoby oznaczać spadek do poziomów ostatnio obserwowanych na wiosnę 2018 r. i tym samym wybicie z rocznej konsolidacji.
EUR/PLN, W1. Źródło: platforma Conotoxia
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.