Waluty rynków wschodzących mają się coraz lepiej

04.07.2019 15:48|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Meksykańskie peso, południowoafrykański rand, turecka lira czy polski złoty – waluty rynków wschodzących w klasyfikacji MSCI mają się bardzo dobrze i wracają do wcześniej obserwowanych trendów, czemu sprzyja polityka banków centralnych.

Od początku czerwca meksykańskie peso zyskało względem dolara amerykańskiego ponad 4,5 proc. Od drugiego tygodnia maja lira turecka umocniła się do USD o ponad 11 proc., zaś ZAR od czerwca zyskał prawie 9 proc. Złoty do dolara w tym czasie umocnił się o ok. 3 proc. Jednak wspomniane waluty mogą nie tylko korzystać ze słabości dolara, gdyż zyskały również względem euro. Turecka lira jest najmocniejsza względem EUR od kwietnia, podobnie rand południowoafrykański, a z kolei polski złoty jest najsilniejszy od maja 2018 r.

Tak istotne zwroty wydają się pochodną w nastawieniu głównych banków centralnych świata, co do prowadzenia polityki monetarnej. Zarówno Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, Europejski Bank Centralny, jak i ostatnio także Bank Anglii mówią jednym głosem o możliwym luzowaniu polityki monetarnej. Niższe stopy procentowe w krajach rozwiniętych to teoretycznie zmniejszenie atrakcyjności inwestycji w aktywa tych krajów, waluty czy obligacje. Dla przykładu dziś rentowności 10-letnich obligacji Niemiec spadła do rekordowo niskiego poziomu, przekraczając poziom stopy depozytowej EBC -0,4 proc.

Stopy procentowe oraz rentowności długu wymienionych krajów są na o wiele wyższych poziomach, a przy optymizmie panującym na rynkach mogą stać się one atrakcyjne dla inwestorów. Dodatkowo ponownie trwać może carry trade na walutach wysoko oprocentowanych, jak TRY, MXN i ZAR. Carry trade zdaje się sprzyjać również niska oczekiwana zmienność.

Z ciekawszych układów na wykresach warto zwrócić uwagę na meksykańskie peso, które po raz kolejny testuje linię trendu lub dolne ograniczenie w formacji trójkąta.

Kurs USD/MXN

Wykres USD/MXN, D1. Źródło: platforma Conotoxia

Teoretycznie, jeśli linia ta zostałaby pokonana, to notowania pary USD/MXN mogłyby kontynuować ruch spadkowych. Z czynników fundamentalnych może być to wsparte przez wypowiedzi Donalda Trumpa. Prezydent USA stwierdził w tym tygodniu, że cła wobec Meksyku nie zostaną wprowadzone, ponieważ kraj zintensyfikował wysiłki na rzecz powstrzymania napływu migrantów.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

4 lip 2019 10:31

Silny dolar po raz kolejny nie podoba się prezydentowi USA

3 lip 2019 15:59

Riksbank i możliwości walut skandynawskich

3 lip 2019 11:45

Szef Banku Anglii wprowadził więcej niepewności. Funt stracił na wartości

2 lip 2019 16:09

Kolejny etap wojny handlowej dopiero przed nami?

2 lip 2019 10:49

Dolar australijski zyskuje mimo cięcia stóp procentowych w Australii

1 lip 2019 15:30

Silne wzrosty cen ropy na początku tygodnia

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.