Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził wczoraj, po raz kolejny, swoje niezadowolenie z faktu, że dolar amerykański jest tak silny (indeks dolara amerykańskiego znajdował się niedawno na 2-letnim szczycie). O taki stan rzeczy Donald Trump oskarża Europę i Chiny.
Amerykański prezydent napisał w środę na Twitterze, że Europa i Chiny grają w „wielką grę manipulacji walutowych”, zachęcając niektórych strategów do rozważenia możliwości interwencji Departamentu Skarbu USA w celu osłabienia dolara. Mocny dolar zmniejsza konkurencyjność eksportu Stanów Zjednoczonych, gdyż za te same produkty sprzedane za granicą po przewalutowaniu do USA trafia mniej dolarów. Dodatkowo wczorajsze dane o bilansie handlowym USA pokazały, że jest on najniższy od pięciu miesięcy, co też może mieć wpływ na wypowiedzi Trumpa.
Warto pamiętać, że jeśli prezydentowi USA coś się nie podoba, to najpierw o tym mówi głośno i wyraźnie, a następnie podejmuje kroki i działania, aby słowa zamieniły się w czyny. Stąd też można wziąć pod uwagę scenariusz, w którym inwestowanie w dolara może wydawać się nieco bardziej ryzykowne niż dotychczas. Z kolei w osłabieniu amerykańskiej waluty może dodatkowo pomóc obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych, która może mieć miejsce już pod koniec lipca.
Jednak wcześniej, bo już w piątek, pojawią się kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Zmiana zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem (non-farm payrolls), średnie godzinowe wynagrodzenie oraz stopa bezrobocia. Dane będą uważnie obserwowane, ponieważ wczorajsza publikacja dotycząca zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym rozczarowała inwestorów. Zmiana zatrudnienia wyniosła 102 tys. przy oczekiwaniach rynku na poziomie 140 tys. Jeśli piątkowe dane również rozczarują, to zdaje się, że może być to kolejny argument przemawiający za możliwością osłabienia dolara.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.