O tym, że kondycja gospodarki strefy euro nie jest w najlepszej formie, wiemy nie od dziś. Pogłębiająca się zapaść w sektorze przemysłowym, fatalne dane z Niemiec czy brak perspektyw dla szybkiego wzrostu inflacji spowodowały, że nawet optymistycznie patrzący na świat szef EBC Mario Draghi musiał przyznać, że jest szansa na dalszą stymulację gospodarki strefy euro.
Co więcej, na horyzoncie zdaje się brakować symptomów poprawy czy światełka w tunelu, po wyjściu z którego gospodarka strefy euro mogłaby otrząsnąć się z obecnego spowolnienia, a inflacja mogłaby przyspieszyć. Obawy o brak ożywienia są również widoczne w opublikowanych dziś najnowszych prognozach Komisji Europejskiej. Głównym powodem dla obniżenia prognoz ma być wciąż trwające napięcia w handlu międzynarodowym, co z kolei może przekładać się na zwiększenie presji na Europejski Bank Centralny i luzowanie polityki monetarnej. Tego z kolei możemy dowiedzieć się już za dwa tygodniu, podczas posiedzenia EBC, gdzie może zapaść decyzja o cięciu stóp procentowych lub mogą pojawić się wskazówki dotyczące podjęcia takiej decyzji w przyszłości.
Jak wynika z kwartalnych prognoz Komisji Europejskiej, PKB dla strefy euro w 2020 r. ma wynieść 1,4 proc. Wcześniejsza prognoza zakładała 1,5 proc. Wciąż istnieje ryzyko osiągnięcia jeszcze niższego wynik. Inflacja z kolei w 2019 i 2020 r. ma wynieść jedynie 1,3 proc. Cel Europejskiego Banku Centralnego to 2 proc. Pesymizm w strefie euro jest również konsekwencją słabych danych z Niemiec, gdzie także rośnie ryzyko wystąpienia recesji. Dodatkowo bardziej gołębie podejście do polityki monetarnej Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych może sprzyjać też gołębiej decyzji EBC w niedalekiej przyszłości.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.