Funt brytyjski najtańszy od 6 miesięcy

09.07.2019 14:52|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Początek roku zszokował rynek walut wystąpieniem tzw. zjawiska „flash crash”, które pojawiło się podczas dnia wolnego na rynku azjatyckim i doprowadziło do gwałtownego tąpnięcia na takich walutach, jak funt, jen czy dolar australijski.

Flash crash to bardzo szybki i głęboki spadek cen występujący w bardzo krótkim okresie, który mógł być w tym przypadku spowodowany znikomą płynnością na rynku i zleceniami automatycznymi. Po styczniowym tąpnięciu funt brytyjski ponownie podrożał, wymazując silny spadek. Wzrosty rozpoczęte już dnia następnego podniosły kurs GBP/USD z 1,2386 do 1,3380.

Niemniej jednak dobra passa dla funta brytyjskiego zakończyła się w połowie marca. Od tamtego czasu brytyjska waluta systematycznie traci na wartości, a notowania względem dolara właśnie dotarły do najniższego poziomu od pół roku, czyli do poziomów obserwowanych podczas styczniowego “flash crash”. Niepewność wokół brexitu, duże prawdopodobieństwo tego, że premierem zostanie osoba chcąca doprowadzić do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nawet bez umowy oraz zwrot w oczekiwaniach rynku odnośnie polityki monetarnej mogą być główną przyczyną deprecjacji GBP.

Mimo tego, że przedstawiciele Banku Anglii mówili ostatnio o tym, że rynek niedoszacowuje możliwości podwyżek stóp procentowych i te mogą być większe niż obecne oczekiwania, inwestorzy nie wzięli tych słów na poważnie. Rynek szacuje obecnie z około 50 proc. prawdopodobieństwem możliwość obniżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, co może negatywnie wpływać na funta brytyjskiego.

Co więcej, najbardziej prawdopodobny odnośnie brexitu wydaje się scenariusz, w którym następuje wydłużenie Artykułu 50 ze względu na rozpisanie wyborów powszechnych w Wielkiej Brytanii. Z kolei następny ze scenariuszy zakładać może odrzucenie przez UE wydłużenia Artykułu 50 i przeprowadzenie twardego brexitu. To mógłby być największy cios dla funta, którego rynek może się już teraz obawiać.

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 lip 2019 9:15

Kurs USD/JPY najwyżej od 5 tygodni

8 lip 2019 15:33

Akcje w USA tanieją… ponieważ nastąpiła poprawa w gospodarce

8 lip 2019 11:50

Czy umocnienie dolara jest przejściowe?

5 lip 2019 15:43

Kluczowe wydarzenia tygodnia

5 lip 2019 11:54

W oczekiwaniu na dane z amerykańskiego rynku pracy

4 lip 2019 15:48

Waluty rynków wschodzących mają się coraz lepiej

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.