Chiny – PKB najniższe od 27 lat

15.07.2019 09:55|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wojna handlowa prowadzona między Stanami Zjednoczonymi i Chinami wydaje się głównym powodem bardzo słabego odczytu PKB Chin za drugi kwartał. Jednak pozostałe publikacje były lepsze od oczekiwań rynku, dzięki czemu nastroje pozostają neutralne.

6,2 proc. – tyle wyniósł PKB Chin za drugi kwartał, wobec oczekiwań rynku na poziomie 6,3 proc. oraz poprzedniego odczytu 6,4 proc. W rezultacie był to najniższy odczyt PKB Chin od pierwszego kwartału 1992 r., czyli od 27 lat. Po stabilizacji wzrostu PKB w latach 2016-2017 na poziomie 6,7-6,8 proc. od początku 2018 r. dynamika wzrostu systematycznie spada, co jest alarmującym sygnałem również dla innych gospodarek świata.

PKB Chin

PKB Chin na przestrzeni lat. Źródło: tradingeconomics

Niemniej jednak produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna wzrosły w czerwcu powyżej oczekiwań rynku oraz powyżej poprzednich odczytów. Wzrost produkcji wyniósł 6,3 proc., a sprzedaży detalicznej 9,8 proc. w ujęciu rocznym. Konsensus rynkowy wynosił odpowiednio 5,2 i 8,3 proc. Dzięki czemu sentyment na rynkach nie pogorszył się w zdecydowany sposób. Wręcz dzięki takim danym umocnił się dolar nowozelandzki i australijski, gdzie o poranku obserwujemy największe zmiany kursów.

To już czwarty dzień z rzędu, gdy notowania NZD/USD i AUD/USD pną się w górę. Najpierw pomógł gołębi Fed i przemówienie Jerome’a Powella, które osłabiło dolara amerykańskiego, a teraz lepsze od oczekiwań dane z Chin. Ze względu na silne połączenie gospodarcze między Nową Zelandią, Australią i Chinami publikacje te zdają się wspierać waluty z antypodów. To jednak jeszcze nie koniec ciekawych wydarzeń dla NZD i AUD, gdyż już dziś w nocy zostanie opublikowana inflacja z Nowej Zelandii za drugi kwartał. Rynek oczekuje inflacji 1,7 proc. r/r. Publikacja o godz. 00:45. Tymczasem o godz. 03:30 pojawi się protokół z ostatniego posiedzenia banku centralnego Australii. Powyższe wydarzenia mogą prowadzić do dalszego wzrostu zmienności na NZD/USD i AUD/USD.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 lip 2019 15:36

Kluczowe wydarzenia tygodnia

12 lip 2019 10:51

Inflacja w USA spadła. Kolejny argument za cięciem stóp procentowych

11 lip 2019 15:31

Ropa naftowa najdroższa od końca maja – powodów jest kilka

11 lip 2019 10:44

Rynki zadowolone z wystąpienia szefa Fed. Dolar słabnie, S&P 500 bije rekordy

10 lip 2019 15:46

Prognozy dla strefy euro wciąż się pogarszają

10 lip 2019 8:21

Przed nami bardzo interesujący dzień z dolarem w centrum uwagi

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.