W obliczu ogólnego osłabienia dolara i oczekiwań inwestorów, że Fed opóźni tapering w związku z oznakami spowolnienia na rynku pracy, we wtorek złoto pozostawało w pobliżu poziomu 1818 dolarów za uncję, będąc blisko poziomów niewidzianych od końca czerwca.
Obecnie rynek stopy procentowej zdaje się wyceniać możliwość podwyżki w pierwszej połowie 2023 r. W tym tygodniu, a dokładnie w czwartek, dla rynków kluczowa może być również decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki monetarnej. Inwestorzy oczekują wskazówek, kiedy bank centralny zacznie ograniczać swoje ogromne bodźce z czasów pandemii, w tym program PEPP. Jednocześnie rozprzestrzenianie się wirusa w wariancie delta i obawy o jego wpływ na ożywienie gospodarcze nadal mogą wspierać złoto, odsuwając w czasie temat podwyżek stóp procentowych.
Z kolei na rynku kryptowalut bitcoin zdaje się przekraczać poziom 52 500 USD za jednego coina w dniu wprowadzenia przez Salwador kryptowaluty jako legalnego środka płatniczego obok dolara amerykańskiego. Salwador jako kraj nie ma własnej waluty, a legalizując bitcoina chce się odciąć od amerykańskich firm realizujących przekazy pieniężne czy płatności kartą. Innymi słowy, chce wprowadzić bitcoina i używać go do celów, do których został stworzony. Jednak z przeprowadzonych ankiet wynika, że na tę chwilę większość Salwadorczyków jest sceptycznie nastawiona do tego pomysłu. Warto będzie jednak obserwować cały proces, ponieważ jest to wydarzenie niespotykane na skalę świata. W pierwszym etapie adopcji kryptowaluty jako legalnego środka płatniczego Salwador zakupił już 400 BTC za ponad 21 mln USD.
Tymczasem na rynku walutowym uwagę ponownie mogą przykuwać waluty z Antypodów, gdzie Bank Rezerw Australii (RBA) podczas wrześniowego posiedzenia zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc., potwierdzając jednocześnie plany ograniczenia skupu obligacji rządowych do 4 mld AUD tygodniowo i ustalając, że będzie to robił co najmniej do połowy lutego 2022 roku. Jeśli chodzi o perspektywy gospodarcze, bank centralny powiedział, że oczekuje się, iż PKB istotnie spadnie w III kwartale, a stopa bezrobocia wzrośnie w nadchodzących miesiącach. Wraz z dalszym wzrostem liczby szczepień i złagodzeniem ograniczeń, gospodarka powinna odbić się od dna — dodał bank. Rada zaznaczyła jednak, że czas i tempo tego odbicia będą prawdopodobnie wolniejsze niż na początku roku. Decydenci potwierdzili swoje zobowiązanie do utrzymania wspierających warunków monetarnych i niepodnoszenia stopy pieniężnej, dopóki inflacja nie znajdzie się w docelowym przedziale 2-3 proc., który to warunek nie zostanie spełniony przed 2024 r.
Z kolei w Nowej Zelandii odżył temat podwyżek stóp procentowych, które już miałyby miejsce, gdyby nie pojawienie się przypadków Covid-19 i wprowadzenie lockdownu w dniu, w którym RBNZ miał już podnieść stopy. Aktualnie spoglądając na rynek obligacji NZ, można zauważyć wzrost rentowności powyżej 1,9 proc., do najwyższego poziomu od 2019 r. Tym samym rynek może zakładać podwyżkę stóp na najbliższym posiedzeniu RBNZ, które będzie mieć miejsce na początku października.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.