Dolar stabilizuje się po piątkowych danych. Zmiany w Dax

06.09.2021 12:42|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rynek zdaje się stabilizować po piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, które były gorsze od oczekiwań. Za to w górę zrewidowano wartości dla danych z czerwca i lipca, co powoduje, że średnie tempo wzrostu zatrudnienia nie jest w USA najgorsze, a dolar próbuje się umacniać.

Indeks dolara wzrósł w poniedziałek do 92,2 pkt, ale pozostał blisko najniższego poziomu od ponad miesiąca, ponieważ inwestorzy odsunęli w czasie oczekiwania na to, kiedy Rezerwa Federalna zacznie ograniczać zakupy obligacji. W sierpniu w gospodarce USA przybyło tylko 235 tys. miejsc pracy wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 750 tys. i wobec lipcowego wzrostu o 1,05 mln, gdyż wzrost infekcji COVID-19 mógł zniechęcić firmy do zatrudniania, a pracowników do aktywnego poszukiwania pracy. Jednocześnie wzrost średnich zarobków godzinowych okazał się silniejszy niż oczekiwano, co zwiększyło obawy o presję inflacyjną. Zatem tej jesieni może rysować się nie najlepszy obraz gospodarki, w której zatrudnienie rośnie wolno, a płace szybko, bo pracodawcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników i mogą podnosić ich płace, aby ci nie uciekli do konkurencji, która może zaoferować więcej. Finalnie za wzrost wynagrodzeń może zapłacić konsument w droższych produktach - i tak może się napędzać spirala inflacyjna.

Jednak rynki na tę chwilę takiego zagrożenia zdają się nie widzieć. Europejskie akcje poszybowały w poniedziałek w kierunku rekordowych poziomów (zwłaszcza Euro Stoxx 50, który znajduje się powyżej 4230 pkt.), podczas gdy akcje spółek technologicznych osiągnęły nowe dwudekadowe maksima w nadziei na więcej bodźców gospodarczych po słabszych danych. Rozmowy na temat większej liczby bodźców w Japonii i Chinach, gdzie ponownie wzrosła liczba zakażeń, przyczyniły się do wzrostu azjatyckich indeksów w nocy. Tymczasem w czwartek odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, a wszystkie oczy zwrócone będą na debatę banku na temat tego, czy powinien on rozpocząć ograniczanie swojego ogromnego programu skupu aktywów PEPP w obliczu lepszych perspektyw gospodarczych. Warto także nadmienić, że zmienia się skład popularnego niemieckiego indeksu Dax do 40 z 30 spółek. Zostały do niego przeniesione spółki z mDax: Airbus SE, Zalando SE, Siemens Healthineers AG, Symrise AG, HelloFresh SE, Sartorius AG Vz, Porsche Automobil Holding, Brenntag SE, Puma SE i Qiagen N.V. Jak podaje Reuters zmiany wejdą w życie w poniedziałek 20 września.

Z kolei na rynku ropy naftowej kontrakty terminowe na ropę Brent spadły w poniedziałek o ponad 1 proc. do poziomu 71,7 USD za baryłkę, po tym, jak państwowy gigant naftowy Saudi Aramco w niedzielnym oświadczeniu poinformował klientów, że obniży październikowe oficjalne ceny sprzedaży (OSP) dla Azji o co najmniej 1 USD za baryłkę. Obniżki cen były większe niż oczekiwano, co sygnalizuje mniejszy popyt i potencjalnie większą podaż. W innych rejonach rynku pojawiły się obawy o spowolnienie popytu na paliwa w USA w związku z odrodzeniem się COVID-19, a słabe dane o zatrudnieniu wskazują na spowolnienie ożywienia na rynku pracy. Inwestorzy wzięli również pod uwagę wpływ huraganu Ida na produkcję na amerykańskim wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej oraz decyzję OPEC+ o podtrzymaniu planu zwiększania produkcji o 400 000 baryłek dziennie każdego miesiąca do końca grudnia.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77.31% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 wrz 2021 16:07

Dane z rynku pracy poniżej oczekiwań

3 wrz 2021 11:45

Chiny spowalniają. Rynek czeka na dane z USA

2 wrz 2021 12:28

Niepokojące wieści z rynku pracy w USA, a dolar tańszy

1 wrz 2021 12:14

S&P 500 z siedmiomiesięczną serią wzrostów

31 sie 2021 12:59

Dane o inflacji pomagają indeksom giełdowym

30 sie 2021 12:05

Surowce energetyczne ponownie w centrum uwagi

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.