Huragan Ida, rosnące ceny benzyny, polityka OPEC, trwająca susza w USA – to wszystko czynniki, które mogą ponownie zwrócić uwagę inwestorów na rynek ropy i surowców energetycznych.
Kontrakty terminowe na ropę WTI zdają się oddawać zyski, które pojawiły się po otwarciu rynku, a cena baryłki spada w okolice 68,3 USD. Warto jednak przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu notowania czarnego złota skoczyły o ponad 10 proc., co było największym tygodniowym wzrostem od czerwca 2020 r.
Inwestorzy ważyli zakłócenia w dostawach spowodowane huraganem Ida przeciwko prawdopodobieństwu, że OPEC i jego sojusznicy pójdą w kierunku zwiększenia wydobycia. Firmy energetyczne w Zatoce Meksykańskiej zaczęły zamykać produkcję z powodu huraganu, zawieszając wydobycie 1,74 mln baryłek ropy dziennie – podało Bureau of Safety and Environmental Enforcement.
Tymczasem w środę odbędzie się spotkanie OPEC+. Minister ds. ropy Kuwejtu powiedział w niedzielę, że uzgodnione w ubiegłym miesiącu przez kartel zwiększenie wydobycia ropy może zostać ponownie rozważone na spotkaniu. Mowa o możliwym wzroście produkcji o 400 tys. baryłek dziennie.
Coraz niższe zapasy, coraz wyższe ceny
Kontrakty terminowe na benzynę w USA skoczyły powyżej 2,3 USD za galon, zbliżając się do poziomów niewidzianych od października 2014 r. Podwyżki zdają się być następstwem ograniczeń podaży i malejących zapasów. Huragan Ida uderzył w ląd w pobliżu Port Fourchon w Luizjanie, węzła morskiego przemysłu energetycznego w Zatoce Meksykańskiej, zakłócając pracę zakładów przetwórczych.
Oficjalne dane Energy Information Administration pokazały, że zapasy benzyny w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,242 mln baryłek, znacznie więcej, niż zakładały prognozy mówiące o spadku o 1,557 mln. Ceny benzyny już wcześniej rosły w związku z ponownymi perspektywami poprawy popytu. To z kolei powoduje, że w USA inflacja wciąż może pozostawać na wysokich poziomach, a dochód rozporządzalny Amerykanów maleje.
Gaz ziemny droższy w USA i w Europie
Na rynku gazu ziemnego w USA kontrakty terminowe wzrosły na początku tygodnia powyżej 4,4 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych po raz pierwszy od grudnia 2018 r. Doszło do tego pod wpływem zagrożenia huraganem Ida, silniejszego popytu oraz w związku z tym, że Energy Information Administration poinformowała o znacznie mniejszej wielkości zapasów w ubiegłym tygodniu. EIA podała, że w tygodniu zakończonym 20 sierpnia przedsiębiorstwa dodały do magazynów 29 mld stóp sześciennych gazu, znacznie poniżej prognoz rynkowych zakładających przyrost o 40 mld stóp.
Ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły do ponad 15 dolarów za mmBtu, ponieważ Europa stoi w obliczu niedoboru surowca. Rosja, największy dostawca gazu w Europie, odmówiła zarezerwowania dużych dodatkowych przepływów przez rurociągi na Ukrainie przed zakończeniem budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 do Niemiec.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.