Dziś rynek zdaje się skupiać na wystąpieniu Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej, i na komentarzach dotyczących możliwego rozpoczęcia zmniejszania skali programu skupu aktywów. Jerome Powell swoje wystąpienie ma rozpocząć dziś o godz. 16.
Przed wystąpieniem prezesa Fed na sympozjum w Jackson Hole wciąż kontrakty terminowe w USA na tamtejsze indeksy giełdowe nieznacznie wzrosły w piątek, próbując odbić się po spadkach z poprzedniej sesji. W tym tygodniu wszystkie 3 główne indeksy giełdowe wydają się być na dobrej drodze, by odnotować zyski. Dow Jones wzrósł o 0,3 proc., S&P 500 o 0,6 proc., a Nasdaq Composite o 1,6 proc.
Wśród inwestorów utrzymuje się niepewność, czy bank centralny opóźni swoje plany ograniczenia stymulacji, czy też będzie ściśle trzymał się planu rozpoczęcia taperingu w tym roku. Oczekuje się, że przemówienie Powella przyniesie pewne wyjaśnienie, gdyż część jastrzębiego grona FOMC jest zdania, że tapering należy rozpocząć bez względu na to, że rosną szanse kolejnej fali epidemii tej jesieni. Z kolei sam Powell często zaskakiwał gołębim tonem wypowiedzi. Stąd tak duża niepewność uczestników rynku co do kierunku, jaki obierze amerykańska Rezerwa Federalna.
W tym momencie warto zauważyć, jak wyglądała sytuacja w latach 2013-2014, gdy Fed, za czasów Bena Bernanke, zdecydował się ograniczać program QE, aby finalnie go zakończyć jesienią 2014 r. W tym okresie dolar amerykański wydawał się zyskiwać na wartości i umacniać się o ok. 4 proc., patrząc na jego indeks, zaś amerykańska giełda, w tym przypadku S&P 500, wzrosła o ok. 8 proc. Co więcej, w tamtym okresie w gospodarce USA panowały dodatnie realne stopy procentowe, czyli inflacja była niższa niż oprocentowanie obligacji. Aktualnie Stany Zjednoczone borykają się z najniższymi realnymi stopami procentowymi od dziesięcioleci, a w dodatku w sektorze finansowym znajduje się ponad 1 bln USD nadpłynności.
Stąd też tapering, nawet jakby miał ruszyć już niebawem, to może nie oddziaływać mocno na rynek, gdyż ten i tak wydaje się zalany tanim pieniądzem, z którym nie ma co zrobić, a ujemne realne stopy procentowe mogą dalej zachęcać do inwestowania w bardziej ryzykowne aktywa, gdyż te bezpieczne zdają się nie przynosić dodatnich realnych stóp zwrotu.
Zdaniem banku Goldman Sachs Fed może zmniejszać program skupu o wartości 120 mld USD po 15 mld od listopada tego roku i po kolejnych ośmiu posiedzeniach zakończyć żywot aktualnego QE.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.