Wokół rynku srebra od czasu do czasu pojawia się pewnego rodzaju poruszenie. Ostatnio takowe wywołała akcja grupy WallStreetBets, która przy pomocy #silversqueeze chciała wyrzucić z rynku dużych graczy. Co teraz przykuwa uwagę rynku?
Wspomniana akcja WSB została stłumiona w zarodku, ponieważ giełda CME, odpowiadająca za obrót kontraktami na srebro, po prostu podniosła wymagane depozyty zabezpieczające pod transakcje na futures na srebro i spowodowała, że mniejszych graczy nie było stać na ich pokrycie. To ostudziło nastroje i cena uncji srebra cofnęła się z ok. 30 do 23 dolarów.
Sześć lat daremnego oczekiwania na wzrost cen
Warto jednak nadmienić, że w marcu 2020 uncję srebra można było nabyć za ok. 12 USD. Zatem od dołka do obecnego szczytu cena poszybowała o ok. 150 proc.
Od sierpnia 2020 r. do dziś, czyli przez rok, cena srebra zdaje się poruszać w rejonie 30-23 USD, tworząc kilkunastomiesięczną konsolidację i trend boczny. Niemniej jednak warto cofnąć się jeszcze do okresu sprzed marcowego krachu na rynkach. Od końca 2014 r. cena uncji srebra oscylowała w rejonie 14-20 USD po 70-procentowym spadku ze szczytu w rejonie 50 USD za uncję. Wydaje się więc, że lata 2014-2020 były potencjalnym okresem akumulacji relatywnie taniego srebra, a marzec 2020 był finalnym etapem „strząśnięcia” z rynku tych, którzy przez tamte lata czekali na wzrost cen, ale się tego nie doczekali.
Technologie jutra wymagają więcej srebra
Po aktualnym 150-procentowym wzroście i rocznej konsolidacji zdaje się, że rosną szanse na to, aby srebro powróciło do łask ze względu na coraz lepsze perspektywy dla popytu na metal. Wydaje się, że długoterminowe perspektywy dla srebra pozostają solidne. Ze względu na liczne zastosowania przemysłowe srebra, szczególnie te związane z zielonymi technologiami i 5G, popyt na srebro będzie się utrzymywał w nadchodzących latach – szacuje Silver Institute. Zapotrzebowanie na srebro w ogniwach fotowoltaicznych gwałtownie rośnie, ponieważ kraje zmierzają w kierunku przyjęcia odnawialnych źródeł energii. Do 2025 r. powodzenia srebra w związku z 5G wzrośnie ponad dwukrotnie, a do 2030 może wzrosnąć o 206 proc. z obecnego poziomu – wynika z raportu Silver Institute.
Perspektywy popytu przemysłowego wydają się korzystne, ponieważ są związane z tym, jak świat chce zmieniać swój sposób funkcjonowania. Popyt może będzie rosnąć szybciej niż podaż, co z kolei miałoby pozytywne przełożenie na cenę. Srebro jest też poniekąd odpowiednikiem twardej waluty, stąd i może być traktowane w pewnej mierze niczym gotówkowa pozycja w portfelu inwestycyjnym w momencie, gdzie prawdziwą gotówkę zżera inflacja.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.