Na rynku walutowym pojawił się powrót do bezpieczeństwa

16.08.2021 13:13|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Spoglądając na ostatnie notowania japońskiego jena bądź szwajcarskiego franka, można odnieść wrażenie, że inwestorzy szukają bezpiecznych przystani, co może częściowo korespondować z bardzo delikatną korektą na Wall Street oraz wzrostem cen amerykańskich obligacji skarbowych.

Japoński jen wzrósł do poziomu 109,4 w stosunku do dolara w trzecim tygodniu sierpnia i znalazł się blisko 3-miesięcznych maksimów osiągniętych na początku miesiąca. Wydaje się, że przyczyną umocnienia JPY może być ogólna ucieczka do bezpieczeństwa z powodu obaw o potencjalne skutki gospodarcze rozprzestrzeniania się wariantu delta koronawirusa. Nastrojów także nie poprawiły dane z Chin, które pokazały, że produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w lipcu 2021 r. o 6,4 proc. rok do roku, wobec prognoz rynkowych zakładających wzrost o 7,8 proc. i po wzroście o 8,3 proc. w poprzednim miesiącu. Był to najsłabszy wzrost produkcji przemysłowej od sierpnia 2020 r., w obliczu szybkiego rozprzestrzeniania się szczepu delta wirusa COVID-19, wyższych cen surowców i wąskich gardeł w dostawach.

Spoglądając jednak szerzej na sytuację na rynku dolara, to jego Indeks pozostał w poniedziałek bez zmian na poziomie 92,5, po spadku o ponad 0,5 proc. w piątek, co było największą przeceną dolara od siedmiu tygodni. Inwestorzy zdają się oczekiwać na więcej jasności od Fedu w sprawie harmonogramu taperingu. Przewodniczący Fed, Jerome Powell, będzie mieć swoje wystąpienie we wtorek i oczekuje się, że protokół FOMC dostarczy w środę więcej jasności na temat posunięć Fed. Wciąż jednak wszystkie oczy zwrócone są na sympozjum w Jackson Hole, które odbędzie się w dalszej części miesiąca (26-28.08), kiedy to Fed ma wydać jasne oświadczenie co do programu skupu aktywów o wartości 120 mld USD miesięcznie.

Tymczasem na rynku złota w poniedziałek ceny spadły poniżej poziomu 1775 dolarów za uncję, ale pozostały blisko tygodniowych maksimów, co może również mieć związek z powrotem do bezpieczeństwa. Dodatkowo dolar osłabił się i wzrosły obawy o kondycję chińskiej i amerykańskiej gospodarki. Nastroje amerykańskich konsumentów spadły w sierpniu do najniższego poziomu od dekady. Co więcej, na rynku złota mogliśmy mieć tydzień temu tzw. shakeout, czyli wyrzucenie części graczy z ich pozycji przez realizację stop lossów, co zaowocowało tąpnięciem na złocie poniżej 1700 USD. Tydzień zakończył się jednak wysoko, bo w rejonie 1780 USD, co mogło oznaczać wyzbieranie rynku w dołkach i początek nowego impulsu.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77.31% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 sie 2021 16:18

Kolejne rekordy w USA przy spadającej zmienności

13 sie 2021 12:14

Krajobraz na rynku kryptowalut po majowym krachu

12 sie 2021 12:12

Giełdy biją rekord za rekordem

11 sie 2021 10:18

Dolar coraz silniejszy

10 sie 2021 12:08

Rynek ropy dąży do równowagi

9 sie 2021 11:22

Punkt zwrotny dla złota i srebra?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.