Krajobraz na rynku kryptowalut po majowym krachu

13.08.2021 12:14|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Spadające ceny kryptowalut w maju przypomniały spekulantom o tym, że żadna hossa nie trwa wiecznie i że na rynku pojawiać się mogą niespodziewane i gwałtowne korekty. Jak jednak zmienił się rynek od tego czasu i do czego majowy krach doprowadził?

Cena bitcoina ze szczytu przy poziomie 64 tys. USD spadła do 29 tys., cena ETH z kolei zanurkowała z ponad 4 tys. USD do ok.c 1,7 tys. USD. Cała wartość rynku kryptowalut obniżyła się w pewnym momencie z ponad 2 bln USD do 1,1 bln USD. Niejako po drodze pojawił się temat Chin, które wyrzuciły kryptowalutowych górników ze swojego kraju, co obniżyło moc obliczeniową sieci, ale również wpłynęło na trudność wydobycia, Salwador przegłosował z kolei ustawę wprowadzającą bitcoina jako legalny środek płatniczy, aby uwolnić się poniekąd od masowo „drukowanego” dolara amerykańskiego i obniżyć opłaty za przesyłanie pieniędzy. Elon Musk poinformował, że i on osobiście, ale także i spółka SpaceX posiadają bitcoiny.

Wydarzeń od maja było wiele, ale wydaje się, że najciekawszym jest to, co stało się z użytkownikami kryptowalut, gdyż ten fenomen można tylko porównać do marcowego krachu na giełdach, po którym liczba inwestorów indywidualnych gwałtownie zaczęła rosnąć. Na pierwszy rzut oka potężny krach i niepewność gospodarcza, rynku pracy, płac, mogłaby odstraszać od ryzyka związanego z inwestowaniem na giełdzie, a to tam ludzie wydawali się upatrywać okazji przy spadających akcjach.

Zdaje się, że podobnie podeszli użytkownicy kryptowalut, którzy widząc przeceny po kilkadziesiąt procent, stwierdzili, że to być może dobra okazja do wejścia w ten rynek. Jak wynika z raportu giełdy crypto.com, która jest jedną z największych na świecie, w styczniu 2021 r. rynek krypto miał ok. 100 mln użytkowników. Natomiast ledwie pół roku później, bo w czerwcu 2021 liczba użytkowników miała wynosić już 221 mln osób, co oznacza ponad dwukrotny wzrost. Jak wynika z raportu, w kwietniu do czynienia z kryptowalutami miały 142 mln ludzi na świecie, a w maju było to już 203 mln osób. Oznaczać to może największy miesięczny wzrost użytkowników kryptowalut w historii.

Zatem od czasu uderzenia Covid w rynki wydaje się, że wszelkiego rodzaju krachy, zamiast odstraszać, wręcz przyciągają nowe osoby, które mogą traktować obniżki cen na rynkach niczym wyprzedaże w sklepach, gdzie ten sam produkt można dostać w dobrej promocji.

Aktualnie na rynkach BTC czy ETH nastroje zdają się poprawiać, a niedźwiedzie są systematycznie zmuszane do opuszczania swoich pozycji i odkupywania tego, co sprzedały, licząc na kolejną falę spadków. Kurs BTC/USD wrócił ponad 46 tys. USD, zaś ETH/USD osiągnął już wartość 3,2 tys. USD.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 sie 2021 12:12

Giełdy biją rekord za rekordem

11 sie 2021 10:18

Dolar coraz silniejszy

10 sie 2021 12:08

Rynek ropy dąży do równowagi

9 sie 2021 11:22

Punkt zwrotny dla złota i srebra?

6 sie 2021 16:10

Dane z rynku pracy na korzyść dolara

6 sie 2021 12:21

Dane z rynku pracy mogą zatrząść dolarem

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.