Indeks dolara amerykańskiego zdaje się systematycznie rosnąć, co może oznaczać, że na rynku walutowym nadal panuje relatywnie wysoki popyt na amerykańską walutę.
Dolar mierzony swoim indeksem wzrósł powyżej 93 pkt dziś rano, co oznacza najwyższy poziom od 21 lipca. Co więcej, DXY wydaje się zmierzać do pokonania szczytu przy 93,19, a to mogłoby otworzyć drogę do poziomów, które ostatnio były obserwowane pod koniec marca 2021 r. Jeśli kurs głównej pary walutowej EUR/USD przekroczyłby potencjalne wsparcie na 1,17, mógłby znaleźć się na najniższym poziomie od listopada 2020 r.
Wskazówka w nastawieniu funduszy
Nastawienie na wzrost wartości dolara amerykańskiego zdają się prezentować fundusze lewarowane, które na początku sierpnia podniosły liczbę pozycji długich netto na kontraktach na indeks USD szósty tydzień z rzędu. Tymczasem jeszcze w połowie czerwca liczba pozycji długich netto wynosiła minus 2303 kontrakty, a 3 sierpnia było to już 18 881 kontraktów, czyli najwięcej od marca 2020 r. – wynika z danych CFTC i raportu COT.
Dziś inwestorzy oczekują na dane dotyczące inflacji w USA. Ma ona nadal utrzymywać się powyżej 5 proc. Dziś także odbędzie się przemówienie Esther George, prezes Banku Rezerwy Federalnej w Kansas City. W poniedziałek Raphael Bostic i Eric Rosengren, przedstawiciele Fed, powiedzieli, że ich zdaniem zacieśnianie polityki monetarnej rozpocznie się w IV kw. 2021 r. Dla rynku istotniejsze może jednak okazać się to, co powie Jerome Powell, szef Fed, podczas sympozjum bankierów centralnych 26-28 sierpnia w Jackson Hole oraz jakie dane z amerykańskiego rynku pracy poznamy na początku września.
USA: największy wzrost infekcji od lutego
Stany Zjednoczone zmagają się z kolejną falą koronawirusa. Liczba nowych przypadków zachorowań utrzymuje się od końca lipca na poziomie powyżej 100 tys. dziennie. Oznacza to największy wzrost infekcji od lutego 2021 r. Stąd też w USA prawdopodobnie oczekuje się szybkiego porozumienia w sprawie programu infrastrukturalnego wartego 550 mld USD, którego plan przyjął już senat, odsyłając ustawę do Izby Reprezentantów, gdzie jej los leży w rękach Demokratów.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.