Oczekuje się, że Bank Anglii utrzyma swoją główną stopę procentową i program skupu obligacji na niezmienionym poziomie podczas sierpniowego posiedzenia, ale może zbliżyć się o krok do zacieśnienia polityki monetarnej w obliczu oznak, że zaczyna się wyłaniać podział na gołębie i jastrzębie w ramach MPC.
Dwóch decydentów powiedziało w zeszłym miesiącu, że bank może wycofać bodźce monetarne wcześniej, niż oczekiwano z powodu silnego ożywienia gospodarczego i skoku inflacji, podczas gdy większość stwierdziła, że przyspieszenie wzrostu cen prawdopodobnie okaże się przejściowe. Niemniej jednak decydenci już zapowiedzieli, że wkrótce opublikują nowe wytyczne dotyczące tego, jak mogą połączyć podwyżkę stóp procentowych z redukcją skupu obligacji.
W rezultacie Bank Anglii może być w czołówce banków centralnych szykujących się do zacieśnienie polityki monetarnej. Pierwszym z nich zdaje się być Bank Rezerw Nowej Zelandii, a następnie amerykańska Rezerwa Federalna. Jak wynika z wypowiedzi Mary Daly, szefowej oddziału Fed z San Francisco, bank może zacząć ograniczać zakupy aktywów jeszcze w tym roku lub na początku 2022 r. „Patrzę na ciągły postęp na rynku pracy, rosnące wskaźniki szczepień, rzeczy, które są tak fundamentalne dla nas, że gospodarka osiągnęła w tych miarach znaczny dalszy postęp" – zacytował wypowiedź Daly Bloomberg.
Co to może oznaczać dla rynku walutowego? Otóż dolar nowozelandzki, funt czy dolar amerykański mogą z punktu widzenia rynku stopy procentowej wychodzić na prowadzenie w gronie głównych walut świata. Z kolei do najsłabszych w tym zestawieniu mogą należeć: euro, dolar kanadyjski czy dolar australijski. Mimo że Bank Rezerw Australii potwierdził tapering, stwierdził również, że nie podniesie stóp procentowych do 2024 r. Stąd może pojawić się tu rozbieżność względem teoretycznie silniejszych walut, jeśli banki centralne Nowej Zelandii, Anglii i USA podniosą stopy procentowe w szacowanych przez rynek terminach.
Dziś decyzję Banku Anglii poznamy o godz. 13 wraz z kwartalnym raportem o inflacji oraz protokołem posiedzenia banku.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.